Western Digital przejmuje firmę SanDisk za 19 mld dol

Western Digital, firma znana z produkcji dysków HDD, ogłosiła dzisiaj przejecie innego producenta dysków. Zakup firmy SanDisk mającej doświadczenie w produkcji dysków SSD kosztował WD aż 19 mld. dol.

Do tej pory Western Digital zajmowało się z powodzeniem produkcją dysków talerzowych, ale klasyczne HDD są powoli wypierane przez dyski typu SSD. Ponieważ WD nie miało w ofercie pamięci typu flash, to zamiast zacząć nad nimi prace od zera postanowiło przejąć konkurenta mającego już spore doświadczenie w tym biznesie.

Western Digital postanowiło przejąć firmę SanDisk, której dyski SSD zdobyły uznanie wielu klientów. Transakcja została zatwierdzona przez zarząd obu firm. Kwota przejęcia opiewa na 19 mld dol.

Zobacz również:

  • WD prezentuje nowe dysku SSD SN580 NVMe Gen4 SSD

Przejęcie SanDisk pozwoli WD zaistnieć na rynku pamięci flash i oferować klientom dyski twarde SDD i HDD. Po przejęciu SanDiska firma WD dysponuje teraz ogromnym portfolio patentów związanych z dyskami twardymi.

Po połączeniu obu przedsiębiorstw szefem firmy pozostanie CEO Western Digital, czyli Steve Milligan. Dotychczasowy CEO firmy SanDisk, czyli Sanjay Mekrotra, będzie mógł dołączyć do zarządu WD.

To nie pierwszy raz, kiedy WD przejmuje konkurencyjną firmę produkującą twarde dyski. Już w 2012 roku Western Digital wykupiło firmę Hitachi Global Storage Technologies za 3,9 mld dol. Do tej pory jednak obie firmy promują własne marki, czyli WD i HGST.

Western Digital przejmuje firmę SanDisk za 19 mld dol

WD kupuje firmę SanDisk

Western Digital w przeszłości współpracowało blisko z SanDiskiem. W 2013 roku obie firmy stworzyły wspólnymi siłami dysk hybrydowy łączący zalety dysków HDD i SSD. Nie wiadomo jeszcze, czy Western Digital zdecyduje się zachować markę SanDisk, czy też pojawią się w przyszłości w ofercie firmy dyski SSD sygnowane logo WD.

źródło: wdc.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200