WebSkładak

Zaczęło się od serwerów

Serwery aplikacyjne WebSphere (WebSphere Application Servers - WAS) to seria produktów do osadzania apli-kacji Java, wyposażonych w Apache - serwer Web oraz wzbogaconych firmowymi rozszerzeniami do obsługi dokumentów XML, zarządzania za pośrednictwem pakietu Tivoli i optymalizacji wydajności. WAS występują w trzech wersjach: Standard, Advanced i Enterprise, o coraz bardziej zaawansowanych właściwościach funkcjonalnych i możliwościach osadzania aplikacji.

WAS Standard 3.5 jest prostym i tanim serwerem, zapewniającym obsługę jedynie mało złożonych aplikacji Java, korzystających z komponentów JavaBeans, servletów, aktywnych stron serwerowych Java Server Pages (JSP) i skryptów JavaScript. Jak podaje Gartner Group, w 2000 r. aż 90% aplikacji zawierało tylko te elementy kodu. Jedynie 10% aplikacji wymagało bardziej zaawansowanych komponentów Enterprise Java Beans (EJB).

WAS Advanced 4.0 to sztandarowy serwer aplikacyjny IBM, nadający się do osadzania praktycznie wszystkich aplikacji Java, w tym również do tworzenia usług sieciowych. W wersji podstawowej zapewnia obsługę klastrów, integrację z bazami danych i pakietami komunikacji asynchronicznej MQ. Jednoserwerowa wersja jest przeznaczona dla małych i średnich organizacji tworzących aplikacje Java.

Wersję WAS Advanced Developer firma udostępnia bezpłatnie i dodaje do narzędzi programistycznych, przeznaczonych do tworzenia i testowania aplikacji, wymagających możliwości funkcjonalnych Java 2 Enterprise Edition (J2EE). WAS Advanced jest dostępny również w wersji dla Linuxa pracującego pod kontrolą systemu zOS na komputerach mainframe. IBM, w mniej więcej rocznym odstępie od pojawienia się pewnej cechy w najpotężniejszym serwerze aplikacyjnym WAS Enterprise, przenosi ją do WAS Advanced.

WAS Enterprise 4.0 to potężny (ale też kosztowny) serwer przeznaczony głównie do tworzenia największych aplikacji oraz integracji aplikacji i danych dostępnych w wielu środowiskach systemowych, w tym zwłaszcza na mainframe'ach, systemach iSeries (dawne AS/400) i Unixie.

Kolejki u podstawy

WebSphere MQ stanowi serię produktów obsługujących komunikację między aplikacjami metodą kolejkowania komunikatów (komunikacja asynchroniczna). Jej kluczowym elementem jest znany pakiet komunikacyjny IBM MQSeries. Aplikacja korzystająca z MQSeries, wysyłając komunikat, nie czeka na odpowiedź, ale kontynuuje przetwarzanie. Produkty gwarantują jednokrotne dostarczenie komunikatu, nawet jeśli w chwili wysyłania go klient jest niedostępny; komunikat zostanie dostarczony później, a potwierdzenie odebrania przesłane do nadawcy.

WebSphere MQ Integrator to broker (hub) informacyjny, służący do przetwarzania i kierowania komunikatów od jednego nadawcy do wielu klientów, zgodnie z zadanym modelem obiegu informacji w środowisku wielu współpracujących aplikacji. MQSeries Workflow pozwala na definiowanie i realizację procesów pracy obejmujących systemy, aplikacje i osoby. MQSeries Everyplace służy do dostarczania danych klientom mobilnym, łączącym się okazjonalnie z siecią korporacyjną. Seria WebSphere MQ zawiera również adaptery do popularnych aplikacji, umożliwiające asynchroniczną komunikację.

Narzędzia programistyczne

Oferta narzędzi programistycznych IBM, jak przystało na najstarszą firmę przemysłu IT, jest bardzo bogata. Właściwości wielu z nich pokrywają się, a ponadto w ramach pakietu pojawiają się kolejne coraz bardziej wyrafinowane edycje (standardowa, profesjonalna i zaawansowana), o coraz większych możliwościach i wyższej cenie.

Popularny pakiet programistyczny VisualAge for Java kontynuuje tradycję znanych od dawna narzędzi z serii VisualAge i może służyć do programowania dowolnych aplikacji Java. Jednakże do tworzenia typowych aplikacji biznesowych na pewno korzystniejsze będzie użycie pakietów z serii WebSphere Studio. Te ostatnie zawierają wszystko, co jest potrzebne do budowy aplikacji internetowych: od opracowania interfejsu Web aż po serwerową część aplikacji. Istnieją różne edycje zestawu - dla indywidualnego programisty i dużych grup, wymagających zaawansowanych metod pracy zespołowej. Pakiety nadają się do pisania programów zgodnych ze specyfikacjami J2ME, J2SE i J2EE, udostępniania ich w formie usług sieciowych, tworzenia adapterów do istniejących aplikacji.


TOP 200