WebOS od września jako open source?

Koncern HP poinformował, że kod źródłowy systemu operacyjnego webOS zostanie oficjalnie udostępniony we wrześniu tego roku. Kod zaoferowany zostanie wszystkim zainteresowanym na zasadach licencji Apache Licence 2.0.

WebOS stworzony został przez firmę Palm (którą HP przejął w 2010 r. za 1,2 mld USD). Przedstawiciele HP zapowiadali już kilka tygodni temu, że system ten zostanie udostępniony na zasadach open source, ale do tej pory nie podawano konkretnego terminu.

"Uwolnienie" webOS związane jest z decyzją o zaprzestaniu produkcji urządzeń pracujących pod kontrolą tego systemu - chodzi tu oczywiście o oferowane do niedawna przez HP smartfony i tablety.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów

HP ujawnił teraz terminarz, przewidujący stopniowe udostępniania kodu źródłowego samego webOS, a także powiązanego z nim oprogramowania. Na pierwszy ogień pójdzie Enyo - narzędzie, dzięki któremu developerzy mogą sprawić, że aplikacje pisane dla webOS będę poprawnie wyświetlane na różnych typach urządzeń i ekranach o różnej wielkości. Udostępniona właśnie wersja 2.0 Enyo jest już na licencji open source i obsługuje również inne systemy operacyjne, dzięki czemu developerzy mogą wykorzystać ją do zapewnienia kompatybilności aplikacji z różnymi mobilnymi OS-ami (webOS, iOS, Android).

Przedstawiciele firmy spodziewają się, że w sierpniu powinna pojawić się wersja beta otwartego webOS, zaś finalne wydanie 1.0 powinno zostać udostępnione we wrześniu. Jeśli faktycznie tak się stanie, to HP poradzi sobie z "otworzeniem" swojego oprogramowania całkiem szybko (zajmie to niespełna rok) - koordynatorom projektu Symbian zajęło to 20 miesięcy, co w jakim sensie mocno przyczyniło się do ograniczenia znaczenia tego OS-u i umocnienia się jego konkurentów.

Warto jednak przypomnieć, że już w ubiegłym roku, po pierwszych zapowiedziach HP, analitycy spodziewali się, że "otwieranie" webOS pójdzie sprawnie. "Proces udostępniania webOS na zasadach open source będzie mniej skomplikowany niż w przypadku Symbiana - szczerze mówiąc, spodziewam się, że HP może to zrobić już w pierwszej połowie bieżącego roku" - mówił w rozmowie z IDG Jay Lyman, specjalista z The 451 Group. Lyman już wtedy prognozował, że koncern wybierze licencję Apache, ponieważ umożliwia ona developerom łączenie otwartego kodu z własnymi rozwiązaniami i oferowanie komercyjne gotowego produktu.

Koordynatorem projektu ze strony HP wydaje się Bill Veghte, były pracownik Microsoftu, który niedawno został zatrudniony przez HP na stanowisku szefa ds. strategii (HP oficjalnie tego nie potwierdza, ale to właśnie Veghte jest cytowany w oficjalnym komunikacie HP na temat otwarcia webOS - jego zdaniem przyczyni się do przyspieszenia rozwoju tego oprogramowania).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200