Wdrożenia technologii 5G dzisiaj i prognozy na przyszłość

Najnowsze badania rynku usług telekomunikacyjnych wskazują na to, że do końca tego roku w ponad jednej piątej wszystkich krajów na całym świecie ruszą sieci komórkowe bazujące na technologii 5G. Jednocześnie szacuje się, że w ciągu następnych 15 lat technologie 5G przyczynią się do wzrostu światowej gospodarki o ponad 2,2 bln USD.

Tematem tym zajął się ostatnio serwis Business Insider Intelligence, publikując raport analizujący sytuację panującą obecnie na rynku usług 5G, nadając mu tytuł „Global 5G Landscape Report”. Raport analizuje wdrożenia technologii 5G realizowane przez takie firmy, jak AT&T, China Mobile, China Telecom, China Unicom, Ericsson, Huawei, KT, LG, LG Uplus, Nokia, Samsung, SK Telecom, Sprint, T-Mobile, Verizon i ZTE.

A oto najważniejsze informacje zawarte w raporcie. USA uruchomiły pierwsze na świecie komercyjne usługi 5G, co miało miejsce dwa lata temu. Jednocześnie operatorzy sieci telekomunikacyjnych działający w tym kraju wdrożą do końca tego roku dwa razy więcej usług wykorzystujących technologię 5G niż kolejny kraj znajdujący się na tej liście.

Zobacz również:

  • 5G będzie katalizatorem cyfrowej zmiany
  • Satelity Starlink udostępnią swoje usługi telefonom komórkowym
  • Jak budować bezpieczny świat IoT

Według analityków USA odrywają na tym rynku wiodącą rolę głównie dzięki powieleniu strategii rozwoju technologii 4G, jaką przyjął swego czasu sektor prywatny tego kraju. Strategia ta zapewniła wtedy operatorom sieci bezprzewodowych autonomię przy podejmowaniu ważnych decyzji i sposobów wdrażania nowej technologii, co zapewniło im sukces. Wygląda na to, że obecnie mamy podobną sytuację w odniesieniu do technologii 5G.

W raporcie czytamy iż Korea Południowa była drugim krajem na świecie, który wdrożył sieć 5G. Wiele też wskazuje na to, że kraj ten stanie się w najbliższej przyszłości prawdziwym potentatem w tej dziedzinie. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest zaangażowanie się rządu tego kraju w rozwój technologii 5G. Baza użytkowników smartfonów korzystających z usług 5G rośnie w Korei Południowej dużo szybciej niż miało to miejsce kilka lat temu w momencie pojawienia się technologii 4G.

Jednak największym rynkiem telefonii komórkowej (chodzi o liczbę użytkowników) będą Chiny. Prognozy nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że w 2025 roku to właśnie w Chinach będzie najwięcej osób korzystających z połączeń 5G. Tu również rząd chiński ma bardzo duży udział w rozwoju tej technologii, wspierając na wszystkie możliwe sposoby firmy produkujące sprzęt 5G. Obecnie trzy duże chińskie firmy telekomunikacyjne prowadzą intensywne testy usług 5G i zamierzają w najbliższym czasie wprowadzić je do swoich ofert.

I na koniec lista krajów, w których w 2025 roku udział połączeń 5G w ogólnej puli połączeń komórkowych będzie największy . Pierwsze miejsce zajmuje Korea Południowa (59%; 37 mln9 połączeń), a kolejne USA (50%; 189 mln połączeń), Japonia (48%; 95 mln połączeń), Chiny (28%; 454 mln połączeń) i Europa (29%; 203 mln połączeń).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200