Ważna informacja dla użytkowników systemu Windows 8.1

Użytkowników systemu Windows 8.1 jest obecnie co prawda niewielu, ale ci, którzy nadal mają takie komputery powinni wiedzieć, że wsparcie techniczne dla tego oprogramowania kończy się 10 stycznia 2023 roku. Właśnie dlatego Microsoft zacznie ich wkrótce powiadamiać, że pozostało im jeszcze tylko pół roku na to, aby wykonać upgrade i przejść na nowszą wersję systemu Windows.

Grafika> Microsoft

Microsoft informuje, że zacznie powiadamiać użytkowników komputerów Windows 8.1 o tym fakcie od lipca. Radzi im też, że w momencie gdy ujrzą takie powiadomienie, powinni kliknąć jedną z trzech opcji: Learn more, Remind me later lub Remind me after the end-of-support date (Dowiedz się więcej, Przypomnij mi później lub Przypomnij mi po dacie zakończenia wsparcia technicznego).

Microsoft korzystał już wcześniej kilka razy z tego rodzaju powiadomień, próbując skłonić użytkowników starszych wersji systemu Windows do przeprowadzenia aktualizacji i przejścia na nowszą wersję.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu
  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM

Premiera systemu Windows 8.1 (będącego następcą niezbyt dobrze przyjętego systemu operacyjnego Windows 8) miała miejsce w 2013 roku. Microsoft zakończył wsparcie podstawowe systemu Windows 8.1 w styczniu 2018 roku. Zgodnie z zasadami pomocy technicznej firmy Microsoft, dotyczącymi cyklu życia oprogramowania, system Windows 8.1 otrzymał wtedy również dodatkowe pięć lat tzw. „Rozszerzonej pomocy technicznej”, podczas której użytkownicy otrzymywali regularne aktualizacje zabezpieczeń, możliwe aktualizacje oprogramowania i mogli liczyć na pomoc techniczną.

Firma Microsoft nie planuje oferować dodatkowych aktualizacji zabezpieczeń dla systemu Windows 8.1, tak jak miało to miejsce w przypadku systemu Windows 7. Oznacza to, że nie będzie możliwości dalszego otrzymywania aktualizacji zabezpieczeń dla systemu Windows 8.1 po 10 stycznia 2023 r. Microsoft zaleca, aby użytkownicy systemu Windows 8.1 przechodzili od razu na Windows 11, chociaż mogą też wybrać system Windows 10, co nie jest jednak zalecane. System Windows 10 będzie obsługiwany przez Microsoft do 14-go października 2025 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200