Wasko kupi prywatyzowany Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa

Firma ta otrzymała od Ministerstwa Skarbu Państwa wyłączność na negocjacje. Ostatnio zaś przejęcie COIG przez Wasko zaakceptował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do końca września br. resort skarbu państwa chce zamknąć transakcję.

Ministerstwo Skarbu Państwa trzykrotnie próbowało prywatyzować Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa. W trzecim już postępowaniu prywatyzacyjnym, w grudniu 2011 r., wiążące oferty na zakup 85% akcji COIG złożyły: Mennica Polska, Węglokoks, spółka powołana przez pracowników COIG i właśnie Wasko. Nominalna wartość pakietu akcji COIG to ok. 4,5 mln zł.

Przypomnijmy, w ramach pierwszego, zakończonego w styczniu 2010 r. postępowania przetargowego chęć zakupu większościowego pakietu udziałów Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa zgłaszało aż 7 firm - Asseco Poland, Optimus, B3 System, Infovide-Matrix, Węglokoks, Web Inn i Ericpol Telecom. Ostatecznie jednak żadna z firm nie została zaproszona do dalszych negocjacji.

Z kolei w rozpisanym w połowie 2010 r. postępowaniu do złożenia ofert zaproszono Asseco Poland, WebInn i B3System. Ostatecznie ofertę zakupu pakietu 85% akcji COIG złożył tylko B3System. Do transakcji jednak nie doszło. W połowie 2011 r. władze firmy wycofały się z dalszych negocjacji.

COIG jest firmą spejcalizującą się w obsłudze przedsiębiorstw o profilu górniczym. Jest producentem systemu zintegrowanego SZYK2. Ma jednak także ofertę dla sektora samorządowego (system KSAT2000). Trzecią grupą oferowanych rozwiązań są aplikacje dla placówek ochrony zdrowia. Firma oferuje również usługi outsourcingu IT oparte o własne centrum danych.

W roku 2011 Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa osiągnął przychody na poziomie 57,4 mln zł (wzrost o 8%), a zysk netto w wysokości 4,3 mln zł (na podobnym poziomie co w roku 2010).

Nieoficjalnie mówi się, że z kolei Wasko zainteresowane jest Asseco Poland. Czeka jedynie na przejęcie przez tę firmę COIG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200