Wartość rynku genAI wciąż rośnie

Jak podaje firma analityczna Stocklytics.com, rynek generatywnej sztucznej inteligencji wart jest obecnie co najmniej 66 miliardów dolarów. Lwia część należy do dwóch firm - Open AI i Meta. Ich udział w rynku kształtuje się na poziomie 56%.

Boom na tym rynku zaczął się w 2022 roku, wraz z pojawieniem się oprogramowania Chat GPT. Od tego momentu prawie każda licząca się na rynku IT firma, od Microsoftu, przez Google, po Amazon, nie wahała się wskoczyć do pociągu ciągnącego za sobą baner SI (sztuczna inteligencja). Niedawny wzrost przychodów na tym rynku potwierdza tylko rosnące zainteresowanie gigantów inwestycjami w tym zakresie. Przewiduje się, że cały rynek SI osiągnie do 2030 roku wielkość 207 miliardów dolarów, przy wskaźniku CAGR na poziomie 20,8%.

Wielcy gracze technologiczni odegrali ogromną rolę w rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Microsoft znajduje się na pierwszej linii frontu, inwestując w rozwiązania AI olbrzymie pieniądze. Nie inaczej postępują firmy Open AI i Meta. Pod koniec 2023 roku wartość Microsoftu szacowano na 3 biliony dolarów, a analitycy nie mają wątpliwości, że walnie przyczyniły się do tego inwestycje tej firmy właśnie w sztuczną inteligencję.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • GPW WATS – twarda podstawa do globalnego konkurowania
  • Majowa konferencja Apple może być ważniejsza niż oczekujemy

Meta wypuściła we współpracy z Microsoftem w połowie zeszłego roku oprogramowanie Llama 2. To duży model AI typu open source, oferujący w opinii znawców tej technologii szerszy wachlarz funkcji niż Chat GPT, a na dodatek działający lepiej.

Google rozpoczęło przygodę ze sztuczną inteligencją wraz z wprowadzeniem narzędzia Bard AI, czyli firmowej wersji generatywnego modelu sztucznej inteligencji. Gigant technologiczny podpisał także partnerstwo z firmą Anthropic. Te firmy pracują teraz wspólnie nad chmurowymi technologiami SI, a Anthropic wdraża na dużą skalę TPU v5e. Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych i wydajny akceleratorów sztucznej inteligencji. Amazon również dołączył do klubu firm rozwijających AI, nawiązując pod koniec zeszłego roku współpracę ze wspomnianą wcześniej firmą Anthropic.

Anthropic zapowiada, że będzie teraz korzystać z Amazon Web Services (AWS) jako głównego dostawcy usług w chmurze. Użyje również chipów Amazona do szkolenia przyszłych modeli generatywnej sztucznej inteligencji.

Nikt interesujący się tą dziedziną IT nie ma już wątpliwości, że generatywna sztuczna inteligencja stanie się w najbliższym czasie dla gigantów technologicznych prawdziwą kopalnią złota. Aż roi się tu też od start-upów, które mogą w każdej chwili wyskoczyć z nowym rozwiązaniem na miarę tego, które zostało opracowane przez firmę OpenAI. Jedno jest pewne - z ponad kilkoma już setkami modeli SI, które do tej pory opracowano, domena jest przygotowana na dalszą ekspansję i niespodzianki, które mogą nas bardzo zaskoczyć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200