Wall Street: 2007 był kolejnym rokiem fuzji i przejęć

Ostanie dni 2007 roku to okres podsumowań zmian na Wall Street i prognoz w przyszłość. W 2008 r. ma nastąpić zahamowanie rozwoju branży IT i zaostrzenie konkurencji. Ostatni tydzień br. roku to także kilka przeszacowań, wysokich wzrostów i spadków wartości spółek technologicznych notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Akcje Oracle 6% w górę

W środę (19 grudnia) Oracle ujawnił wyniki finansowe za II kw. 2008 roku rozliczeniowego. W okresie tym koncern osiągnął przychody na poziomie 1,3 mld USD, co oznacza wzrost aż o 35% w stosunku do analogicznego okresu rok temu! W związku z tym cena akcji Oracle na czwartkowym (20 grudnia) zamknięciu amerykańskiej giełdy była o 1,34 USD wyższa niż dzień wcześniej i wynosiła 22,1 USD. Zdaniem ekspertów, wysokie przychody Oracle są wynikiem przemyślanej strategii odpowiednio łączącej w ramach jednej oferty produkty własne oraz te, tworzone przez przejmowane firmy. Niewykluczone, że to właśnie przychody przejętych spółek doprowadziły do tak znaczącego wzrostu przychodów.

Google zarabia na akwizycji Doubleclick

Zgoda amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC) na przejęcie za 3,1 mld USD DoubleClick przez Google, spowodowała wzrost wartości akcje tego koncernu o 12,32 USD. Cena pojedynczej akcji Google na zamknięciu w czwartek wynosiła prawie 690 USD. Chociaż na akwizycję muszą zgodzić się jeszcze inne instytucje rządowe, istnieje już jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że transakcja nie zostanie zaaprobowana.

Palm traci...

Cena akcji firmy Palm spadła do poziomu najniższego od czterech lat. Aktualnie jedna akcja firmy kosztuje ok. 5,52 USD. Spadek wartości akcji jest odbiciem wyników finansowych spółki. Palm w ostatnim kwartale stracił 9,6 mln USD. Dla porównania w czwartym kwartale 2006 r., firma zarobiła 12,8 mln USD. W sumie wartość akcji spółki w ciągu dwóch ostatnich miesięcy spadła prawie o połowę.

...a RIM zyskuje

Z kolei Research In Motion (RIM), producent BlackBerry w ostatnim kwartale zarobił dwukrotnie więcej niż rok temu. Kwartalne przychody firmy wyniosły 370,5 mln USD, w porównaniu do zeszłorocznej wartości 175,2 mln. Bezpośrednio po opublikowaniu wyników finansowych, wartość akcji RIM wzrosła o 10 USD.

Zdaniem analityków rynkowych, jest to doskonały przykład boomu na rynku urządzeń przenośnych, który boryka się z takimi samym problemami jak rynek komputerów PC. Chodzi tu m.in. o zaostrzoną konkurencję, która wymusza redukcję marży przy jednoczesnym zwiększeniu nakładów na promocję. Dzięki skutecznej strategii działania i licznym umowom partnerskim oraz nowatorskim rozwiązaniom technologicznym RIM bardzo dobrze radzi sobie w tych warunkach - oceniają specjaliści Citi Investment Research.

NetSuite wchodzi na giełdę

W czwartek (20 grudnia) nastąpiła publiczna emisja akcji firmy NetSuite. Z tytułu przeszacowania wartości spółki, cena jednej akcji wzrosła z 26 USD w momencie otwarcia do 35,5 USD na zamknięciu giełdy. NetSuite jest jednym z największych dostawców oprogramowania w modelu SaaS. Według specjalistów 451 Group, spółki działające w tym sektorze należą do najbardziej niedoszacowanych firm na amerykańskim rynku.

2008 rokiem walki konkurencyjnej

Według analityków 451 Group, do końca listopada br. wartość wszystkich fuzji i przejęć dotyczących notowanych na Wall Street spółek technologicznych przekroczyła 449 mld USD. Oznacza to, że rok 2007 może być pierwszym w historii, kiedy wartość akwizycji w sektorze zaawansowanych technologii przekroczy 500 mld USD. Szacuje się, że w przyszłym roku tempo przejęć będzie dużo niższe.

"Wszyscy obawiają się zahamowania rozwoju rynku. Aktywność spółek w dużej mierze zależy od aktywności ich klientów, która w przyszłym roku może się poważnie zmniejszyć" - mówi Brenan Daly z 451 Group. Według niektórych scenariuszy spodziewany kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości może doprowadzić do zahamowania całej gospodarki. Spowolnienie gospodarki przewidują także eksperci Forrester Research. Według nich w 2008 r. wzrost inwestycji w IT na amerykańskim rynku spadnie do 4,8% (5,3% w tym roku ).

W przyszłym roku w segmencie spółek technologicznych sektorami o najsilniejszej konkurencji pozostaną rynki: komputerów PC, urządzeń przenośnych i telekomunikacyjny. Konkurencja nasili się także między przedsiębiorstwami działającymi w Internecie.


TOP 200