Walka o komórki

Symbian numerem jeden

Układ sił na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych pokazuje miażdżącą przewagę jednej platformy. Według Canalys.com, Symbian posiada 67% rynku, Microsoft - 13%, a Research in Motion - 10%. W roku ubiegłym sprzedano 53% więcej urządzeń mobilnych niż w 2006 r. Za dwa lata liczba sprzedanych zaawansowanych urządzeń mobilnych może się podwoić.

118 mln

zaawansowanych urządzeń mobilnych sprzedano w 2007 r. (wzrost o 53%)

Dzięki ogromnej popularności telefonów Nokia, system operacyjny Symbian należy nie tylko do najbardziej upowszechnionych, ale skupia również najwięcej zainteresowania firm produkujących oprogramowanie. Na rynku dostępne jest 8,7 tys. aplikacji pracujących na tej platformie. Najnowsze modele telefonów Nokia (m.in. E51, E90, N95, N95 8GB, N82) pracują pod kontrolą Symbian w wersji OS v9.2; S60 3rd Edition, Feature Pack 1. Z kolei zapowiadane na czerwiec br. modele N78 i N96 zostały wyposażone w Symbian OS v9.3; S60 3rd Edition, Feature Pack 2. Kolejne wersje Symbiana poprawiają bezpieczeństwo, stabilność, szybkość i funkcjonalność. Dla użytkowników ma to oznaczać bardziej intuicyjny interfejs, zwiększoną efektywność wielozadaniowości oraz możliwość kontroli nad instalowanymi aplikacjami. W nowych wersjach dodano też możliwość łatwego przechodzenia z widoku pionowego na poziomy i zwiększono możliwości personalizacji ekranu głównego. Nokia zapowiada także wprowadzenie obsługi przez przeglądarkę stron WWW wykorzystujących standard Flash.

W styczniu br. Nokia przejęła norweską firmę Trolltech, która opracowała bibliotekę Qt oraz - oparty na Linuxie - framework Qtopia. Otwiera to drogę do tworzenia aplikacji niezależnych od sprzętu, czy systemu operacyjnego. Jednym z pierwszych zadań norweskich programistów będzie praca nad interfejsami modeli S40 i S60. Zdaniem ekspertów, celem będzie wprowadzenie do telefonów Nokia przyjaznego dla użytkownika końcowego oraz osób rozwijających oprogramowanie dla tego systemu operacyjnego. Jednocześnie jednak fiński producent deklaruje, że nie zamierza przerywać dotychczasowej, "wzorowej" współpracy z konsorcjum Symbian.

Platforma Symbian nie ogranicza się bowiem jedynie do Nokii, która jest tylko jednym z udziałowców konsorcjum pracującym nad rozwojem tego mobilnego systemu operacyjnego. Pozostali to m.in. Sony Ericsson, Panasonic i Samsung. Jednak ten fiński producent poświęca najwięcej uwagi i najsilniej wspiera rozwój programu partnerskiego, który skupia firmy piszące biznesowe oprogramowanie na Symbian OS. Nokia musi jednak poszukiwać nowych rozwiązań, zwłaszcza w obliczu pojawienia się na rynku otwartej platformy Android inicjowanej przez Google oraz Apple iPhone, który już zyskał sporą popularność. Tymczasem Apple zapowiada współpracę z twórcami aplikacji, którzy mają opracowywać biznesowe oprogramowanie na tę platformę.

Pozostali gonią czołówkę

Trzecim liczącym się graczem na rynku systemów mobilnych jest Research in Motion, producent terminali BlackBerry i dostawca usługi o tej samej nazwie. Według danych Canalys.com, RIM sprzedał w 2007 r. łącznie 12,2 mln sztuk urządzeń, co plasuje go na drugim miejscu za Nokią, wśród pojedynczych dostawców aparatów telefonicznych. W Polsce BlackBerry pojawiło się na rynku już dwa lata temu. Z kolei udział Linuxa w mobilnych systemach operacyjnych na koniec 2007 r. sięgał 5%, podobnie Apple z systemem operacyjnym na iPhone'a.


TOP 200