Walka o format OOXML

Na początku września Polska - tak jak i inne kraje członkowskie ISO - ma zagłosować "za" lub "przeciw" uznaniu formatu Microsoftu za standard. Opinię w tej sprawie ma wydać jeden z komitetów technicznych PKN. Zwolennicy środowiska open source protestują, obawiając się, że wzmocni to pozycję koncernu na rynku - podaje Gazeta Wyborcza.

W zeszłym tygodniu do siedziby Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wpłynęło ponad 4,5 tys. listów sprzeciwiających się uznaniu formatu Office Open XML (OOXML) za standard ISO. List z protestem wysłała też Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz serwis 7thGuard - informuje GW.

Gra toczy się o rynek aplikacji biurowych - dziś na tym polu króluje Microsoft, bo większość dokumentów powstało i powstaje w jego programach. Problem tkwi w tym, że tylko Microsoft wie, w jaki sposób dane są zapisywane. A co za tym idzie, próby odczytania czy edycji dokumentów w aplikacjach innych producentów nie zawsze kończą się sukcesem. Tym zaczęły się niepokoić instytucje rządowe, bo oznacza to uzależnienie administracji od jednego producenta. Instytucje zaczęły naciskać na programistów, by wypracowano format ogólnodostępny - czytamy w dzienniku. Microsoft postanowił jednak przeforsować własne rozwiązanie i do procesu standaryzacyjnego zgłosił OOXML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200