Waldemar Pawlak zapowiedział na CeBIT 2011, że polska branża ICT ma za 10 lat tworzyć 15-proc. PKB

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak odwiedził odbywające się w dniach 1-5 marca 2011 r. targi oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii CeBIT.

Pierwszy raz stoisko na targach w Hanowerze miało Ministerstwo Gospodarki, a przyświecało mu hasło "Informatyka polską specjalnością". By jak najlepiej promować osiągnięcia krajowych firm informatycznych na świecie, Polska stara się o partnerstwo strategiczne przy organizacji targów CeBIT w 2012 r.

Informatyka strategiczną gałęzią polskiej gospodarki

W ciągu 10 lat chcemy osiągnąć 15-proc. udział branży teleinformatycznej w polskim PKB.

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki

O zaletach naszego kraju polska delegacja przekonywała głównych organizatorów imprezy. Wicepremier Pawlak spotkał się m.in. z Ernstem Rauem, członkiem Deutsche Messe ds. CeBIT, prof. dr Augustem-Wilhelmem Scheerem, prezesem BITKOM oraz nadburmistrzem Hanoweru Stephanem Weilem. Argumenty za wyborem Polski wiceszef polskiego rządu przedstawił również premierowi Dolnej Saksonii David’owi McAllister’owi.

Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował, że ze względu na duży wpływ branży ICT na wzrost gospodarczy, polski rząd zdecydował, iż informatyka będzie traktowana w najbliższych latach jako sektor strategiczny. "W ciągu 10 lat chcemy osiągnąć 15-proc. udział tej gałęzi gospodarki w polskim PKB" - powiedział. Wartość krajowego rynku IT plasuje Polskę w pierwszej 20-tce światowych rankingów. Od lat jego dominującym segmentem jest sprzęt komputerowy, którego udział wyniósł w 2009 r. ok. 53%. Szybko rozwija się także sektor usług informatycznych (31%) i produkcji oprogramowania (16%).

Klastry technologiczne zamiast stref ekonomicznych

Polska jest krajem ludzi młodych, każdego roku kierunki informatyczne kończy w Polsce ok. 40 tys. studentów. Polscy informatycy rokrocznie zajmują najwyższe miejsca w międzynarodowych konkursach dla programistów, takich jak Microsoft Imagine Cup, Google Code Jam, TopCoder, Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC), czy Central European Programming Contest (CEPC).

Polska stworzyła także doskonałe warunki do inwestowania w rozwój nowoczesnych technologii na terenie specjalnych stref ekonomicznych, które będą funkcjonowały w naszym kraju do roku 2020, a w przeciągu najbliższych 10 lat zostaną przekształcone w klastry. Z oferowanych przez nie udogodnień mogą skorzystać przedstawiciele m.in. sektora R&D i BPO. Za wyborem Polski przemawia również wysoki popyt wewnętrzny na usługi informatyczne oraz rozwiązania telekomunikacyjne.

Promocja polskich regionów na CeBIT

60 polskich firm uczestniczyło w targach CeBIT 2011, a stoiska polskich wystawców zajmowały łącznie 1250 m kw. powierzchni wystawienniczej - trzy razy więcej niż w roku 2010.

Ministerstwo Gospodarki, chcąc zachęcić polskie regiony do aktywnej promocji na CeBIT, wystawiło na targach dwa stoiska narodowe o łącznej powierzchni 500 m kw. Zostały one zorganizowane pod hasłami przewodnimi "Invest in Poland" oraz "Informatyka Polską Specjalnością". Resort przygotowuje też instrumenty, które zapewnią przedsiębiorcom dofinansowanie udziału w targach w ramach działania 6.5.2. POIG. W targach CeBIT 2011 uczestniczyło ponad 60 polskich firm, a stoiska polskich wystawców zajmowały łącznie 1250 m kw. powierzchni wystawienniczej - trzy razy więcej niż w roku 2010! Według organizatorów w Hanowerze zaprezentowało się ponad 4200 wystawców z 70 krajów. Wiodącym tematem był cloud computing. W tym roku krajem partnerskim targów CeBIT była Turcja.

Polskie stoiska narodowe cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem zarówno zwiedzających, jak i wystawców. Zwiedzających przyciągał atrakcyjny ich wygląd, jak i bogata oferta informacyjna dotycząca polskiego rynku ICT, firm z tego sektora w Polsce oraz możliwości inwestycyjnych na terenie poszczególnych regionów kraju. Wielkie zainteresowanie wzbudzał antyterrorystyczny robot wyprodukowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie, jednostkę badawczo-rozwojową Ministerstwa Gospodarki.

Współpraca badawcza Polski z nowymi partnerami

Polscy wystawcy mieli do dyspozycji kompletne zaplecze targowe, w tym: Internet, salonik VIP w którym mogli prowadzić rozmowy biznesowe z kontrahentami (m.in. Politechnika Poznańska podpisała list intencyjny o współpracy z przedstawicielami brazylijskiego sektora ICT), przestrzeń konferencyjną oraz bar w którym serwowane były ciepłe posiłki. Pomocą wspierała ich wynajęta przez MG profesjonalna obsługa targowa i pracownicy Ministerstwa.

Delegacja MG odbyła ponadto szereg spotkań z wystawcami z Polski oraz zagranicy. Polskie stoisko narodowe odwiedzili m.in.: Pani Ambasador Salwadoru w Niemczech, która w najbliższym czasie przyjmie akredytację na Polskę, delegacja japońskich przedsiębiorców i targów ICT oraz przedstawiciele hiszpańskich i portugalskich klastrów ICT zainteresowanych współpracą z polskim sektorem ICT.

Polskie stoisko odwiedził również zespół Frag eXecutors uprawiający profesjonalnie cyber sport w Polsce. Frag eXecutors są 5-krotnymi mistrzami świata w grze Counter-Strike, doszli również do finału turnieju rozgrywanego na tegorocznych targach CeBIT, gdzie zajęli drugie miejsce, przegrywając jedynie z Ukraińskim zespołem Na'Vi.

Na specjalnie przygotowanej na potrzeby targów witrynie internetowej 16regions.pl dostępna była relacja na żywo z polskiego stoiska narodowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200