Wakacyjne pułapki cyberprzestępców

Specjaliści G Data przestrzegają: korzystanie z internetowej bankowości poprzez niezabezpieczoną sieć WLAN, czy rezerwowanie lotów w internetowych kawiarenkach może skutecznie zepsuć wakacyjny wypoczynek.

Największym zagrożeniem dla poufnych danych od dawna są niewystarczająco zabezpieczone, publicznie dostępne komputery, np. w kawiarenkach internetowych. Często są one zainfekowane oprogramowaniem szpiegowskim. Sprawdzenie stanu konta bankowego na takim komputerze, lub dokonanie internetowej płatności za pomocą karty kredytowej może być równoznaczne z przekazaniem swoich danych dostępowych cyberprzestępcy.

Jednak nawet ci, którzy zdecydują się na zabranie w podróż własnego notebooka muszą zachować ostrożność. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci WLAN także wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ transfer danych może zostać łatwo przechwycony. Dlatego użytkownik powinien chronić się skutecznym oprogramowaniem zabezpieczającym, wyposażonym w firewall.

Aby zaś zminimalizować straty związane z potencjalną kradzieżą komputera, G Data rekomenduje szyfrowanie danych oraz wykonanie kopii zapasowej, przed udaniem się na urlop.

Siedem rad dla osób jadących na urlop:

1. Unikaj zakupów online i e-bankowości podczas korzystania z internetowych kawiarenek.

2. Po skorzystaniu z publicznie dostępnego komputera wykasuj tymczasowe pliki internetowe, a także historię i cookies.

3. Nie zapomnij wylogować się ze stron internetowych z których korzystałeś, w przeciwnym wypadku następny użytkownik komputera może uzyskać dostęp do Twojego konta.

4. Do wysyłania wakacyjnych kartek załóż osobne konto e-mail. W przypadku kradzieży danych dostępowych przestępca nie uzyska dostępu do Twojej osobistej poczty.

5. Używając bezprzewodowego internetu w hotelu lub hotspotach zabezpieczaj się pakietem antywirusowym wyposażonym w firewall.

6. Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z sieci UMTS zamiast WLAN - jest to dużo bezpieczniejszy system.

7. Jeżeli na wakacje zabierasz swojego notebooka, przed wyjazdem zrób kopie zapasową istotnych danych. Korzystaj także z szyfrowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200