Wadliwe programy testujące dla J2EE

Sun Microsystems wycofał blisko 800 wadliwych aplikacji testowych.

Sun Microsystems wycofał blisko 800 wadliwych aplikacji testowych.

Dostawcy serwerów aplikacji Java twierdzą, że błędy w programach testowych dostarczanych przez Sun Microsystems, które mają umożliwiać stwierdzenie, że aplikacje niezależnych producentów poprawnie wykorzystują Javę i współpracują ze sobą, znacznie utrudniają im prace. Według amerykańskiego tygodnika Network World, niektórzy producenci narzekają nawet, że przez błędy w programach testowych stracili wiele tygodni pracy.

Sun udostępnił prawie 6 tys. aplikacji testujących zgodność ze standardem Javy. Część z nich została poprawiona, natomiast blisko 800 z nich wycofano, tzn. producenci nie muszą testować nimi swoich aplikacji, by otrzymać certyfikat Java-compatible.

Błędne testy

W celu zagwarantowania identycznego wykonywania komponentów Javy na różnych serwerach aplikacji, Sun opracował dwa zestawy kodu Javy. Jeden z nich to ich własna, tzw. reference implementation, dla której kod źródłowy dostępny jest dla każdego licencjobiorcy. Drugi zestaw to zbiór testów, określany jako compatibility test suite, który producenci wykorzystują do prowadzenia testów mających wykazać zgodność ich produktu ze specyfikacją. Zawiera on 5824 testy, umożliwiają- ce stwierdzenie, czy aplikac- ja przechowuje odpowiednio komponenty Enterprise JavaBeans, właściwie przeprowadza odwołanie do bazy danych poprzez interfejs JDBC itd. Producenci serwerów odkryli jednak, poza niezgodnością własnych aplikacji, błędy zarówno w specyfikacji, jak i testach dostarczonych przez Suna.

Będą testy testów

Specyfikacja Java 2 Enterprise Edition (J2EE), której dotyczą błędy, określa w jaki sposób powinny pracować aplikacje, usługi oraz współpracujące z nimi interfejsy API tworzone w Javie i osadzane na serwerach aplikacji Web. Wkrótce Sun opublikuje następną wersję specyfikacji J2EE. Tym razem, zanim to nastąpi, firma zamierza poddać nowy kod i zmodyfikowane programy testujące testom beta.

Firmy ART Technology Group, BEA Systems, Hitachi i Iplanet poinformowały, że rozpoczną sprzedaż swoich serwerów aplikacji po przeprowadzeniu kompletu testów. Iona Technologies, Silverstream Software oraz Sybase ogłosiły, że ich oprogramowanie przeszło już wszystkie testy, ale nie wprowadziły go jeszcze do sprzedaży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200