WLAN dla domu i MŚP

Microsoft wprowadza na rynek szereg produktów linii Wireless G, dzięki którym wiele komputerów pracujących w domu lub w niewielkiej firmie może współużytkować jedno szerokopasmowe połączenie z Internetem, wymieniając dane ze stacją bazową drogą radiową.

Produkty linii Wireless G (pracujące zgodnie ze standardem 802.11g) obsługują pecety, komputery przenośne oraz konsole gier. Popyt na tego rodzaju rozwiązania wzrósł w ostatnich latach, co wiąże się z tym, że coraz więcej użytkowników domowych eksploatuje więcej niż jeden komputer, a sieci bezprzewodowe pracują obecnie równie szybko, a nieraz nawet i szybciej, niż tradycyjny Ethernet (10 Mb/s).

Linia Wireless G składa się z pięciu produktów.

1. Sercem rozwiązania jest stacja bazowa MN-700 zawierająca ruter z wbudowanym punktem dostępu 802.11g i czteroportowym przełącznikiem Ethernet. Cena stacji – 109 USD.

Zobacz również:

  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android
  • Darmowy hosting bije rekordy popularności

2. Wireless Notebook Adapter MN-720. Bezprzewodowy adapter dla notebooków. Cena – 89,95 USD.

3. Wireless PCI Adapter MN-730. Bezprzewodowy adapter dla pecetów. Cena – 89,95 USD.

4. Wireless Notebook Kit MN-820. W skład pakietu wchodzi stacja bazowa i adapter dla notebooka. Cena – 179 USD.

5. Xbox Wireless Adapter MN-740. Adapter do podłączania drogą radiową konsoli gier do Internetu. Cena – 139 USD.

Stacja bazowa dysponuje czterema portami Ethernet (do których można podłączać przez skrętkę lokalne komputery) i musi mieć do dyspozycji szerokopasmowe połączenie modemowe z wyjściem na Ethernet (modemy z portem USB nie mogą być w tym przypadku stosowane).

Wszystkie produkty linii Wireless G są sprzedawane z oprogramowaniem (kreator połączeń) ułatwiającym instalowanie i konfigurowanie całego systemu.

Microsoft twierdzi, że w otwartym środowisku zasięg punktu dostępu wynosi 500 metrów, a w środowiskach zamkniętych (wewnątrz budynku) komputer może być oddalony o 100-120 metrów. Szybkość transmisji danych wynosi od 16 do 54 Mb/s.

Stacja bazowa Wireless G zawiera zaporę, a oprogramowanie komunikacyjne dysponuje 26-znakowym kluczem bezpieczeństwa, co zapobiega nakładaniu się danych (może się to zdarzyć wtedy, gdy w pobliżu pracują inne sieci WLAN). Produkt linii Wireless G będą na razie dostępne tylko w USA i w Kanadzie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200