WEP i WPA mają rywala

Organizacja IEEE wysłała do rządu chińskiego list w którym informuje, że po przyjęciu przez ten kraj własnego systemu ochrony sieci WLAN, opracowanie globalnego systemu bezpieczeństwa dla tego środowiska może być bardzo trudne.

Zaniepokojenie IEEE wiąże się z tym, że chińska organizacja SAC (Standardization Administration of China) opracowała swój własny system bezpieczeństwa dla sieci WLAN (nadając mu nazwę GB15629.11-2003) i następnie zaakceptowała standard jako obowiązujący w maju br. Na początku SAC ustalił, że cały sprzęt WLAN sprzedawany w Chinach po 1 grudnia 2003 roku musi spełnić wymogi tej specyfikacji. Jednak następnie zadecydowano, że dla niektórych produktów WLAN obowiązującą datą będzie 1 czerwca 2004 roku.

Rozwiązania zastosowane w chińskim standardzie są generalnie bardzo podobne do tych, jakie można spotkać w sieciach WLAN 802.11, znanych też pod nazwą Wireless Fidelity (Wi-Fi). Istnieje jednak jedna podstawowa różnica. Chińczycy zastosowali inny protokół bezpieczeństwa, nadając mu nazwę WAPI (WLAN Authentication and Privacy Infrastructure). WAPI nie jest częścią standardu 802.11, który jest oparty na technologii WEP (Wired Equivalent Privacy).

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Jedno jest pewne. Gdyby doszło do tego, że Chiny zastosują inne mechanizmy ochrony danych przesyłanych przez sieci WLAN niż cały świat, miałoby to fatalne skutki dla tego środowiska sieciowego. I to jest właśnie główne przesłanie jakie można przeczytać w liście skierowanym przez IEEE do rządu chińskiego.

Zdając sobie sprawę z tego, że protokół bezpieczeństwa WEP (stosowany w sieciach 802.11) nie jest doskonały, IEEE przystąpił do opracowania kolejnego standardu. Chodzi o specyfikację 802.11i. Jednocześnie przymierze Wi-Fi Alliance wspiera mocno standard WPA (Wi-Fi Protected Access), zalecając producentom, aby implementowali go w swoich wyrobach. W zamyśle Wi-FI Alliance, WPA ma być rozwiązaniem przejściowym, do momentu oficjalnej akceptacji standardu 802.11i. Wi-Fi Alliance uruchomiło już nawet program wydawania licencji tym produktom WLAN, które są zgodne ze specyfikacją WPA.

IEEE chce dojść do jakiegoś konsensusu i proponuje zorganizować z SAC konferencję, na której omówiono by sporne kwestie. Niektórzy przedstawiciele IEEE sugerują, że jedno z rozwiązań mogło by polegać na tym, że chiński system WAPI staje się w pewnym momencie jednym z elementów standardu 802.11.

Należy mieć nadzieję, że obie strony dojdą do porozumienia. W przeciwnym razie grozi nam podzielenie "bezprzewodowego" świata. Firmy będą produkować sprzęt WLAN zgodny ze standardem GB15629.11-2003 (adresowany do chińskiego odbiorcy), oraz sprzęt zgodny ze standardem 802.11 (adresowany do reszty świata).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200