WD zapowiada HDD o pojemności 14 TB

Korporacja poinformowała, że wprowadzi do oferty w drugim kwartale przyszłego roku dysk twardy wypełniony helem, na którym będzie można zapisać 14 TB danych. Dysk jest już gotowy i przechodzi obecnie fazę intensywnego testowania.

Obecnie na najpojemniejszych dostępnych na rynku dyskach twardych można przechowywać 12 TB danych. Są to dyski produkowane przez firmy WD i Seagate. WD informuje, że nowy 14-to terabajtowy dysk bazuje na wcześniejszym modelu oznaczonym symbolem HGST Ultrastar He12 PMR.

Dyski twarde wygrywały do tej pory z dyskami SSD głównie dzięki temu, że można było na nich zapisywać bardzo dużo danych. W tym roku sytuacja zmieniła się, bowiem dyski SSD mają już tak duże pojemności, że wygrywają ze standardowymi dyskami twardymi. I tak np. Seagate pokazał niedawno na konferencji Flash Memory Summit dysk SSD, na którym można zapisać aż 60 TB danych.

Zobacz również:

  • WD prezentuje nowe dysku SSD SN580 NVMe Gen4 SSD
  • Nowa era w pojemności dysków twardych

Jednak póki dyski SSD wchodzą szerszą ławą do pecetów, a w centrach danych królują nadał dyski twardy. Są bowiem tańsze od dysków SSD i znajdują zastosowanie w pamięciach masowych, które służą do przechowywania danych archiwalnych. A więc takich, które są przechowywane przez dłuższy okres czasu i aplikacje sięgają po nie stosunkowo rzadko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200