WD zainicjował projekt Zoned Storage

Firma Western Digital ogłosiła projekt noszący nazwę Zoned Storage. Promuje on noszącą taką samą nazwę technologię, która pozwala budować systemy pamięci masowych zdolne przechowywać olbrzymie ilości danych liczonych w zetabajtach.

Technologia wykorzystuje nowatorski sposób organizowania danych, zanim zostaną zapisane w pamięci masowej przechowywania danych. Szacuje się, że na dysku twardym obsługującym technologię Zoned Storage można przechowywać o 15 do 20% więcej danych niż na standardowym dysku.

Firma uruchomiła w ramach projektu Zoned Storage specjalna witrynę przeznaczoną dla deweloperów. Powinni oni pamiętać, że architektura Zoned Storage może obsługiwać pamięci masowe firmy Western Digital bazujące na dyskach twardych wspierających system magnetycznego zapisywania danych SMR oraz dyski SSD/NVMe wspierający nowy standard ZNS (Zoned NameSpaces).

Zobacz również:

  • Samsung otwiera szampana - sprzedał więcej smartfonów od Apple
  • Oto najszybsza na świecie pamięć DRAM LPDDR5X

Nie należy zapominać o tym, że architektury Zoned Storage nie można stosować w tych systemach pamięci masowych, które zawierają dyski twarde nie wspierające technologii SMR lub dyski SSD nie wspierające standardu NVMe.

Western Digital szacuje, że do 2023 r. połowa wszystkich produkowanych przez niego dysków twardych bazować będzie na technologii zapisu SMR. To bardzo wydajna technologia, bez której producenci pamięci masowych mogą znacząco zwiększać ich pojemność. A jest to konieczne biorąc pod uwagę fakt, że według IDC już za cztery lata każdego roku przybywać będzie aż 103 zetabajtów danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200