WD zademonstrował dysk twardy wykorzystujący technologię HAMR

Firma Western Digital zademonstrowała w Chinach (na konferencji China International Forum on Advanced Materials and Commercialization) 2,5-calowy dysk twardy wyprodukowany przy użyciu technologii HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording). To już trzeci producent dysków twardych, który prezentuje tego typu rozwiązanie. Wcześniej podobne dyski pokazały firmy Seagate i TDK.

Firma nie podała, jaką pojemność miał zademonstrowany przez nią dysk twardy. Wyraziła jedynie przekonanie, że technologia HAMR pozwoli zwiększyć w przyszłości pojemność produkowanych przez nią dysków twardych co najmniej pięciokrotnie. Stwarza to nadzieję, że dysk pierwszy dysk twardy mający pojemność 10 TB pojawi się na rynku wcześniej, niż można tego było do niedawna oczekiwać. To ważna wiadomość, gdyż ilość danych rośnie lawinowo. Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe będzie w 2016 r. przechowywać 3,3 TB danych, a do 2020 użytkownicy wygenerują ok. 25 bilionów nowych danych.

W produkowanych obecnie dyskach twardych na jednym calu kwadratowym można zapisać ok. 750 Gb. Dzięki technologii HAMR wartość tę będzie można zwiększyć do 4 Tb. Technologia HAMR opracowana przez firmę Seagate wykorzystuje laser, który podgrzewa powierzchnie talerza podczas zapisywania danych. Na podgrzanym nośniku (żelazo-platyna) dane można upakować gęściej, a jego szybkie schłodzenie powoduje, że dane można szybko stabilizować. System HAMR wykorzystuje też nanotechnologię, a konkretnie nanoruki, które są używane do zmniejszenia oporów występujących na styku głowicy czytania/zapisu danych. W efekcie głowica taka może znajdować się bliżej powierzchni talerza i w efekcie zapisywać/odczytywać dane z większą precyzją i niezawodnością.

Seagate zapowiada, że już w 2016 r. wprowadzi do oferty 3,5-calowy dysk twardy mający pojemność 60 TB. Spośród innych technologie, które pozwalają zapisywać dane gęściej na powierzchni talerza, najważniejsza kryje się za skrótem SMR (Shingled Magnetic Recording). Polega ona na tym, że ścieżki, na których zapisywane są dane, nakładają się nieznacznie na siebie. To specyficznego rodzaju zakładka, która powoduje, że na powierzchni talerza można umieścić więcej ścieżek, czyli zapisać więcej danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200