WAP nabiera rozpędu

Do marca 2000 r. zostanie sprzedanych na świecie aż 80 mln telefonów komórkowych przystosowanych do wykorzystania technologii WAP.

Do marca 2000 r. zostanie sprzedanych na świecie aż 80 mln telefonów komórkowych przystosowanych do wykorzystania technologii WAP.

Taką prognozę przedstawiła organizacja WAP Forum, zrzeszająca największych producentów telekomunikacyjnego sprzętu przenośnego. Z kolei IDC twierdzi, że za rok będą w sprzedaży wyłącznie modele telefonów z obsługą Wireless Application Protocol (WAP). Według szacunków Nokii, największego na świecie producenta telefonów przenośnych, w roku 2003 ponad 600 mln ludzi będzie korzystać z serwisów internetowych przez telefony komórkowe. W tym samym czasie dostęp do Internetu za pośrednictwem komputerów PC będzie mieć "tylko" 550 mln użytkowników. Czy te przewidywania mają uzasadnienie?

W oczekiwaniu na boom

Bodźcem do rozwijania produkcji telefonów z funkcja- mi WAP jest popyt, a ten zależy od dostępności usług, serwerów internetowych i systemów korporacyjnych dostarczających informacji w odpowiednim formacie. Wydaje się, że producenci chcą rozwiązać ten problem, rozpoczynając masową produkcję telefonów, nie czekając na rozwój infrastruktury. Liczą, że powszechna dostępność sprzętu przyczyni się do przyspieszenia praktycznych zastosowań.

WAP jest technologią przeznaczoną dla szerokiego kręgu odbiorców. Może być przydatna zarówno indywidualnym użytkownikom, wykorzystującym ogólnie dostępne lub specjalizowane serwisy internetowe, jak i pracownikom korporacji, którzy potrzebują zdalnego kontaktu z firmą.

Problemem dla producentów jest to, że do tej pory korporacje podchodzą z rezerwą do zastosowań WAP, które wymagają budowy infrastruktury, udostępnienia usług i dodatkowych inwestycji. Trudno się nie zgodzić z taką postawą. WAP nie jest jeszcze technologią stabilną, standard wciąż jest modyfikowany. Wkrótce ma pojawić się nowa specyfikacja WAP 1.2, rozszerzona o funkcje obsługi kolorowych wyświetlaczy, cyfrowych certyfikatów, lepszą obsługę grafiki i możliwość transmisji plików.

Powiększ

Dodatkowego argumentu przeciw szybkiej implementacji WAP dostarczył sceptykom Ericsson, zawierając niedawno porozumienie z Microsoftem. Niektórzy obserwatorzy uznali to porozumienie za zagrożenie dla przyszłości konsorcjum Symbian (w jego skład wchodzą m.in. Ericsson, Motorola i Nokia), które wspiera rozwój WAP za pomocą systemu operacyjnego Psion EPOC i rozwiązań niezależnych od platform systemowych Microsoftu.

Jeśli przewidywania IDC i WAP Forum sprawdzą się, za rok każdy nabywca telefonu komórkowego będzie miał dostęp do serwisów internetowych. Czy będzie mógł go praktycznie wykorzystać? Obecnie liczba serwerów WWW dostarczających informacji w formacie zgodnym z WAP jest liczona w setkach, ale w ciągu pół roku ma się pojawić ich co najmniej kilka tysięcy.

Telefon albo palmtop

Warto zwrócić uwagę na uboczne efekty popularyzacji WAP. Niewykluczone że ucierpi na tym szybko rozwijający się rynek palmtopów i komputerów naręcznych. Telefony nowej generacji będą bowiem wyposażone nie tylko w funkcje telekomunikacyjne, ale również proste oprogramowanie typu kalendarz, notatnik, książka adresowa. W efekcie staną się konkurencją dla palmtopów. Zapewne dla użytkowników możliwość integracji wszystkich funkcji w jednym urządzeniu będzie bardzo atrakcyjna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200