W województwie wielkopolskim zbudują sieć nowej generacji

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, projekt budowy wielkopolskiej sieci szerokopasmowej otrzymał zielone światło od Komisji Europejskiej. Dzięki inwestycji wartej 400 mln zł do 2015 r. większość regionu pokryje sieć szerokopasmowa zbudowana w technologii NGA.

Zakończyła się trwająca prawie pół roku procedura notyfikacji pomocy publicznej w projekcie budowy wielkopolskiej sieci szerokopasmowej. Projekt polega na budowie sieci szerokopasmowej na obszarze województwa wielkopolskiego w technologii NGA, która obejmie swoim zasięgiem większość obszaru regionu. W ramach projektu powstanie sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna wraz z węzłami szkieletowymi oraz węzłami dystrybucyjnymi.

Celem projektu jest zapewnienie powszechnego, szybkiego i bezpiecznego dostępu do wiedzy, usług elektronicznych oraz informacji oferowanych poprzez internet, w szczególności na obszarach wiejskich i w małych miastach dla obywateli, przedsiębiorców oraz jednostek publicznych na terenie Województwa Wielkopolskiego.

MAiC podkreśla, że to nie jedyny taki projekt. Trwa realizacja projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej, a także projektów w województwach pomorskim i lubuskim. Na decyzję KE czekają też projekty: Internet dla Mazowsza i Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa, Małopolska Sieć Szerokopasmowa i Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa.


TOP 200