W ubiegłym roku sprzedano 284 mln telefonów komórkowych

W ub.r. odnotowano 65-proc. wzrost sprzedaży telefonów komórkowych, która wyniosła 284 mln sztuk - wynika z badań przeprowadzonych przez Dataquest. Pozycję światowego lidera na tym rynku utrzymała fiń...

W ub.r. odnotowano 65-proc. wzrost sprzedaży telefonów komórkowych, która wyniosła 284 mln sztuk - wynika z badań przeprowadzonych przez Dataquest. Pozycję światowego lidera na tym rynku utrzymała fińska Nokia, która zwiększyła swoją przewagę nad zajmującą drugie miejsce Motorolą.

Największym rynkiem zbytu telefonów komórkowych była Europa, natomiast region Azji i Pacyfiku wyprzedził Stany Zjednoczone i zajął drugie miejsce. Jednak najszybszy wzrost sprzedaży odnotowano w Ameryce Łacińskiej, gdzie wzrosła ona o 103% w stosunku do roku 1998.

Pomimo rosnącej popularności technologii WAP i innych bezprzewodowych urządzeń umożliwiających dostęp do Internetu, do tak znacznego wzrostu sprzedaży telefonów w ub.r. przyczyniła się głównie sprzedaż najprostszych modeli telefonów.

Nokia sprzedała 76,3 mln telefonów, co stanowi 27% udziału w rynku, natomiast Motorola kontrolująca 17%, sprzedała 47,8 mln sztuk. Podczas gdy Nokia podwoiła swoją sprzedaż, rosnącą z roku na rok o prawie 98%, przychody będącej na drugim miejscu Motoroli zwiększyły się o 43%.

Znajdujący się na trzecim miejscu Ericsson posiadał 10,5% udziału w rynku (strata do roku poprzedniego 4%), sprzedając 29,8 mln telefonów. Znajdujący się za nim południowo koreański Samsung Electronics, sprzedając ok. 17,7 mln telefonów, odnotował aż 227% wzrost sprzedaży, co dało mu 6,2-proc. udziału w rynku. Tak dobre wyniki Samsung zawdzięcza bardzo dużej sprzedaży telefonów CDMA (Code Division Multiple Access) na rynku koreańskim i amerykańskim oraz dobrym wynikom na rynku GSM w Europie i Azji.

Na kolejnej pozycji znalazł się kontrolujący 5,5% rynku Panasonic (należący do japońskiej Matsushity), który sprzedał w ub.r. 15,6 mln swoich telefonów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200