W tym roku wydatki firm na usługi IT przekroczą magiczną barierę 1 bln USD

Gartner prognozuje, że do końca tego roku firmy przeznaczą na usługi IT rekordową kwotę 1 bln USD, a globalny rynek usług IT będzie rósł do 2020 r. w tempie 4,7% każdego roku. Jeśli prognozy te sprawdzą się, w tym roku wydatki na technologie informatyczne będą wyższe niż w ubiegłym roku o ponad 40 mld USD.

Według Gartnera jednym z powodów takie stanu rzeczy jest rosnąca popularność outsourcingu IT. Globalne wydatki w tym obszarze będą rosły w tempie 5,8% rocznie do 2020 r. Zdaniem analityków duży wpływ będzie tu miał Brexit. Wyprowadzkę z Wielkiej Brytanii zapowiedziały już takie banki, jak HSBC, Deutsche Bank czy Citigroup.

Z kolei analitycy JP Morgan twierdzą, że osiem największych amerykańskich i europejskich banków przeznaczy ok. 7,5 miliarda dolarów na działania związane z przeniesieniem operacji biznesowych poza granice Zjednoczonego Królestwa. Może skorzystać na tym również Polska.

Zobacz również:

“Jeśli Brexit rzeczywiście spowoduje migrację części brytyjskich firm do Europy, to mogą na tym skorzystać polskie przedsiębiorstwa świadczące usługi dla zachodnich korporacji. My już zauważamy z ich strony większe zainteresowanie outsourcingiem”, przekonuje Sylwester Biernacki, prezes zarządu firmy Atman.

Na koniec wróćmy do firmy analitycznej Gartner. Uważa ona, że wartość wydatków na usługi IT do końca 2020 r. powinna przekroczyć już 1,2 bln USD i stanowić będzie blisko 30% wszystkich globalnych nakładów związanych z całą informatyką. Te wyniosą wówczas 4,2 bln USD.


TOP 200