W tym rankingu Samsung nie ma sobie równych

Jak wynika z raportu opracowanego przez Bankless Times, właścicielem największej liczby patentów na świecie jest południowokoreańska firma Samsung Electronics. Zarejestrowała ona dotąd ponad 90 tys. patentów przyznających jej prawa do określonych własności intelektualnych.

Źródło: ucf.edu

To ważny wskaźnik, gdyż aktywność patentowa jest w dzisiejszym świecie biznesu istotnym wskaźnikiem dla inwestorów. Świadczy on bowiem pośrednio o kondycji finansowej firmy i przekłada się na jej notowania oraz określa wartość rynkową danego podmiotu.

Bankless Times zbadał ogółem 250 globalnych firm. Okazuje się, że w pierwszej dziesiątce tego rankingu znajduje się aż sześć firm chińskich. Stany Zjednoczone i Korea Południowa mają po jednej firmie (IBM i wspomniany już Samsung), a Japonia ma dwie firmy (Canon i Panasonic). Oznacza to, że Azja ma na tej liście aż dziewięć firm.

Zobacz również:

  • „Kwadrans z Technologią”. Przygoda z AI jest jak podróż…
  • Seria Galaxy S21 oraz Galaxy S22 z One UI 6.1 na pokładzie
  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

Drugie miejsce w rankingu zajęła Chińska Akademia Nauk (CAS; China's Academy of Science), która jest właścicielem 78 tysięcy patentów. Na trzecim i czwartym miejscu uplasowały się firmy Midea Group i Huawei Investment and Holding. Pierwsza z nich posiada około 58 tys. patentów, druga prawie 48 tys.

Jedynym przedstawicielem USA pierwszej dziesiątce jest IBM, który zajął ósme miejsce. Ten gigant technologii IT posiada prawie 42 tys. praw do określonych własności intelektualnych, czyli dwa razy mniej niż Samsung. Japońskie firmy Canon i Panasonic zamykają pierwszą dziesiątkę wynikami odpowiednio 40 706 i 37 538 patentów.

Dane wskazują również, że prawie co trzecia firma, ze wszystkich 250 sklasyfikowanych w raporcie, ma swoją siedzibę w Chinach (dokładnie jest to 29%). Dla porównania, udział firm ze Stanów Zjednoczonych i Japonii to odpowiednio 24% i 19%.

Jak widać, dominacja Chin jest tu wyraźna. USA mają zatem powody do obaw. Badanie ujawniło bowiem, że liczba przyznawanych patentów w USA wyraźnie w ostatnim czasie spadła (w ostatniej dekadzie jest to spadek rzędu 7%) i na tym odcinku Ameryka przegrywa z Chinami, których firmy pną się cały czas w górę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200