W tym rankingu Intel i Samsung zamieniły się miejscami

Pierwsza dziesiątka największych na świecie producentów półprzewodników odnotowała w drugim kwartale tego roku wzrost sprzedaży o 10% do poziomu 95,5 mld USD. To lepszy wynik od całej branży, której przychody wzrosły w tym czasie o 8%. Jednak największy sukces odniósł Samsung, o czym piszemy w dalszej części newsa.

Semicondactor

Dwa czynniki - wzrost popytu na pamięci DRAM i NAND/flash, i ich rosnące ceny – spowodowały, że Samsung wyprzedził Intela, odnotowując wzrost sprzedaży półprzewodników o 19% (do 20,3 mld USD). Informacje taką tę podała w swoim najnowszy raporcie firma analityczna IC Insights.

Samsung rośnie bez przerwy w siłę przez ostanie cztery lata, a szczególnie dobrymi wynikami mógł się pochwalić w 2018 roku, gdy w każdym kwartale jego przychody były wyższe niż 20 mld USD. Analitycy przewidują, że popyt na pamięci utrzyma się w najbliższych miesiącach dalej na wysokim poziomie i Samsung urośnie wtedy ponownie o kolejne 10%, osiągać w trzecim kwartale tego roku przychody rzędy 22,3 mld USD w 3Q21, co oznacza iż jeszcze bardziej zwiększy przewagę nad Intelem.

Zobacz również:

  • Chińczycy stawiają na podwodne centra danych
  • Dobre prognozy dla rynku półprzewodników
  • Jak cyfryzują się polskie przedsiębiorstwa

W rankingu awansowały również firmy Nvidia (wzrost o 14%) i MediaTek (o17%). Pierwsza firma zawdzięcza to centrom danych i rosnącej popularności gier, a druga silnym popytem na smartfony 5G i konsumenckie systemy multimedialne.

Dobre wyniku uzyskały również firmy SK Hynix i Micron, odnotowując wzrost sprzedaży odpowiednio 21% i 16%, utrzymują tym samy w pierwszej dziesiątce te same pozycje. ich pozycje w pierwszej dziesiątce pozostały bez zmian.

Tymczasem Intel, TSMC i Qualcomm urosły w drugim kwartale tylko o 3%, a w przypadku Broadcomu jest to jeszcze mniej, bo 1%. Sprzedaż półprzewodników Intela zamknęła się kwotą 19,3 mld USD, a jego główny rywal AMD znalazł się poza pierwszą dziesiątką.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200