W tym kraju obserwuje się ostatnio największy wzrost zainteresowania sieciami VPN

To badanie przeprowadzone przez firmę Atlas VPN pokazuje, że największy wzrost zainteresowania technologią VPN (która pozwala budować wirtualne sieci prywatne) notuje się ostatnio w Rosji. Według badania noszącego nazwę Global VPN Adoption Index, w pierwszej połowie 2022 r. liczba pobrań narzędzi świadczących usługi VPN na całym świecie przekroczyła granicę 215 milionów, a największą zmianę na tym rynku odnotowano w Rosji, gdzie prawie co czwarty obywatel tego kraju pobrał usługi VPN.

Grafika: stefan/freerangestock

Indeks popularności technologii VPN firmy Atlas VPN zawiera przegląd statystyk VPN dla poszczególnych krajów i wyjaśnia, dlaczego sieci VPN są tak rozpowszechnione w niektórych krajach, podczas gdy w innych cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Dane pozwalające stworzyć taki raport zostały pobrane z Google Play Store i Apple App Store za pomocą usług Sensor Tower i App Tweak.

Wcześniej, czyli przed pierwszą połową 2022 roku, z usług VPN w Federacji Rosyjskiej korzystała od 3% do 9% użytkowników internetu (w 2020 było to 3,4%, a w 2021 nieco ponad 8%). Jednak w marcu tego roku stało się coś niespodziewanego. Rosyjski sąd zablokował dostęp do sieci społecznościowych Facebook i Instagram, twierdząc iż spółka Meta – do której należą te sieci – jest organizacją „ekstremistyczną”. I to był chyba zapalnik, które skierował uwagę Rosjan na technologię VPN.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Polacy doceniają zalety technologii VPN
  • AI sercem pecetów

Dość powiedzieć iż w następnych miesiącach w Rosji nastąpił bezprecedensowy wzrost popytu na sieci VPN. Wykorzystanie VPN w Rosji osiągnęło rekordowy poziom, w sumie 35 milionów pobrań w ciągu sześciu miesięcy, co oznacza, iż z usług tych korzysta obecnie w Rosji 23,94% internautów. Innymi słowy, prawie 1 na 4 obywateli Rosji pobrało w pierwszej połowie 2022 roku aplikację VPN.

W rankingu biorącym pod uwagę odsetek obywateli korzystających z usług VPN, w pierwszym kwartale 2022 roku pierwsze miejsce zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie z wynikiem 25,72%. Kolejne miejsca zajmują następujące kraje: Katar (24,03%), Rosja (23,94%), Singapur (20,32%), Oman (18,45%), Arabia Saudyjska (15,15%), Kuwejt (12,08%, Luksemburg (10,90%, Holandia (10, 88%) i Ukraina (9%). Jak widać prym wiodą tu chyba nie przypadkowo kraje arabskie.

Polska zajmuje 56. miejsce z wynikiem 3,15%. W poprzednich latach było to 2,64% (w 2020 roku) i 4,18% (w 2021 roku).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200