W świecie metaverse będzie można oferować wirtualne towary
-
- Janusz Chustecki,
- 13.04.2022, godz. 10:24
Meta zamierza pobierać od osób poruszających się po jego firmowym środowisku metaverse specjalne opłaty w wysokości dochodzącej do 47,5%, za to że będą w nim sprzedawać swoje wirtualne towary. Firma poinformowała w tym tygodniu, że testuje już na swojej platformie Metaverse Horizon Worlds pierwszą, próbną jeszcze wersję takiego mechanizmu.

Osoby funkcjonujące w środowisku metaverse będą mogły sprzedawać w nim np. różnego rodzaju akcesoria przeznaczone dla awatarów, czy też oferować im dostęp do części swoich własnych, personalizowanych światów wirtualnych.
Firma idzie tym samym w ślady Apple, który za pośrednictwem App Store pobiera również opłaty od twórców oferujących wirtualne towary. Są one jednak niższe i wynoszą 30% wartości oferowanego przedmiotu. Ciekawe jest to, że Meta krytykowała wcześniej mocno firmę Apple za pobieranie takich opłat, a obecnie idzie w jej ślady, podbijając nawet cenę do góry, tak iż twórca wirtualnego towaru żądając za niego np. 100 złotych, musi się zadowolić kwotą 52,5 złotych.
Zobacz również:
- Technologia GPON. Przyszłość komunikacji internetowej
- Ta poprawka znakomicie ułatwi życie użytkownikom WhatsAppa
- Pracownicy Meta mocno niezadowoleni - Facebook ma problem
Meta w opublikowanym na początku tego tygodnia komunikacie informuje, że na razie bardzo niewielka liczba twórców wirtualnych towarów będzie mogła testować tę funkcję. Będą to przy tym wyłącznie użytkowników w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, którzy mają więcej niż 18 lat.