W satelitach Starlink kolejnej generacji instalowane są nowe, innowacyjne silniki

SpaceX informuje, że satelity mini Starlink kolejnej generacji (znane pod nazwą Starlink V2) zawierają jonowe silniki Halla, które są zasilane argonem.

Grafika: SpaceX

Wszystko wskazuje na to, że innowacja zapowiedziana przez SpaceX jest owocem transakcji, która miała miejsce dwa lata temu. Twórca satelitów Starlink kupił wtedy start-up noszący nazwę Swarm, który produkował miniaturowe satelity obsługujące sieci IoT. Szefowie Swarm przeszli wtedy do firmy SpaceX, gdzie zaczęli pracować w dziale rozwijającym technologie satelitarne.

Niewielkie silniki Halla są znane od dawana i są obecnie powszechnie używane przez firmy budujące satelity. Pełnią w nich ważną rolę, korygując ich lot po to, aby znajdowały się na właściwej orbicie, względnie celem uniknięcia kolizji z innymi obiektami lub zejścia z orbity pod koniec okresu eksploatacji.

Zobacz również:

  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną

Silniki Halla wykorzystują pole magnetyczne do jonizacji paliwa. Firma Swarm opracowała innowacyjne mini satelity IoT, instalując w nich silniki zasilane argonem, a nie ksenonem czy kryptonem, które są wielokrotnie droższe od argonu.

SpaceX podaje, że w porównaniu z silnikami Halla instalowanymi do tej pory w satelitach Starlink, nowe silniki zasilane argonem są nie tylko tańsze, ale mogą generować ponad dwa razy większy ciąg, co ułatwia manewrowanie nimi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200