W przyszłym roku pojawi się NetWare 6

Novell zapewnia, że NetWare ma przyszłość. Firma ujawniła szczegóły dotyczące kolejnych wersji systemu.

Dwuletni plan rozwoju NetWare to odpowiedź Novella na spekulacje dotyczące przyszłości tego sieciowego systemu operacyjnego, jego pozycjonowania w stosunku do rozwiązań konkurencji, jak również jego miejsca w nowej strategii Novella związanej z koncentracją firmy na oferowaniu rozwiązań sieciowych opartych na usługach katalogowych.

Novell zamierza dostarczyć kilka rozszerzeń NetWare 5.x, które umożliwią temu systemowi lepszą pracę na serwerach wieloprocesorowych i w mieszanych środowiskach sieciowych. W 2001 r. wprowadzi również na rynek nową, długo oczekiwaną wersję NetWare 6 znaną pod kryptonimem "Six-Pack" i obsługującą serwery wyposażone nawet w 32 procesory. W roku 2001 na rynek trafić ma również pierwszy 64-bitowy NetWare przeznaczony do pracy na serwerach z procesorami Itanium.

<B>Poprawki w kawałkach</B>

W pierwszej kolejności na początku przyszłego roku Novell zamierza udostępnić trzy pakiety Enhancement Pack rozszerzające funkcjonalność, skalowalność i wydajność sieciową dostępnych już na rynku wersji systemu NetWare 5.x. Pierwszy z pakietów IP Enhancement Pack wzbogaci system o zmodyfikowane wersje komponentów sieciowych potrafiących wykorzystywać potencjał serwerów wieloprocesorowych.

File Protocol Enhancement Pack rozszerzy możliwości serwerów NetWare o obsługę klientów Macintosh oraz wszystkich innych wykorzystujących protokół CIFS (Common Internet File System). Nie będzie ona jednak obsługiwać rozproszonego sieciowego sytemu plików DFS (Distributed File System) wprowadzonego przez Microsoft wraz z Windows 2000.

Ostatnim z pakietów rozszerzających ma być Directory Service Enhancement Pack zawierający zaktualizowaną wersję usług katalogowych eDirectory pozwalającą użytkownikom m.in. dokonywać partycjonowania usług katalogowych a także rozdzielania i łączenia struktur katalogowych.

<B>Systemy dla wymagających</B>

Najbardziej wymagającym użytkownikom Novell zaoferuje w pierwszej połowie przyszłego roku system NetWare 6 - zoptymalizowany do budowania wysokowydajnych serwisów internetowych. NetWare 6, znany dotychczas pod roboczą nazwą Six-Pack i zapowiadany od trzech lat umożliwi łączenie serwerów NetWare w klastry składające się z maksymalnie 32 serwerów. Jednocześnie każdy z serwerów będzie mógł być wyposażony w 32 procesory - podobnie jak w przypadku konkurencyjnego systemu Windows 2000 Datacenter Server.

Podstawą tego systemu będą usługi plikowe Novell Storage Services (NSS) umożliwiające skalowanie do milionów wolumenów dyskowych, z których każdy będzie mógł mieć do 8 TB objętości. Zmodyfikowana wersja NSS obsługiwać będzie również mechanizm DFS.

Również w przyszłym roku na rynek trafić ma Modesto - 64-bitowa wersja NetWare. System ten zbudowany będzie w innej architekturze niż dostarczany obecnie NetWare. System budować będzie można "z klocków" wzbogacając zoptymalizowane jądro systemowe o różne moduły w zależności od przeznaczenia serwera, na którym będzie on pracował.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200