W promieniu terminala

Sun wprowadza nową wersję terminalowego systemu Sun Ray Server Software oraz nowe modele cienkich klientów Sun Ray 170.

Sun wprowadza nową wersję terminalowego systemu Sun Ray Server Software oraz nowe modele cienkich klientów Sun Ray 170.

Sun Microsystems zaprezentował kolejną wersję systemu terminalowego Sun Ray. W skład rozwiązania wchodzą ulepszone modele terminali Sun Ray 170 i oprogramowanie SRSS 3 (Sun Ray Server Software). Jednym z ważniejszych udoskonaleń jest zmniejszenie wymagań odnośnie do pasma potrzebnego do komunikacji między terminalami a serwerem. Druga ważna wiadomość to fakt, że nowe oprogramowanie działa nie tylko w środowisku Solaris na platformie UltraSPARC, lecz także na 32-bitowych urządzeniach x86 z systemem Linux (Java Desktop System 2, Red Hat Advanced Server 3 i SuSe SLES 8).

Drugie podejście

Historia Sun Ray sięga 1999 r. Prezentując terminale graficzne Sun liczył, że uda mu się zawojować rynek dużych korporacji zgodnie z hasłem: "Dopiero sieć to komputer". Pomimo niewątpliwych zalet, np. w postaci przypisywania sesji użytkownika do karty z mikroprocesorem zamiast do konkretnego urządzenia, bezpośrednie rynkowe starcie z rozwiązaniami Citrix wypadło raczej blado.

Jak przyznają przedstawiciele firmy, od momentu premiery sprzedaż Sun Ray osiągnęła poziom "kilkuset tysięcy" - znacznie mniej niż zakładały pierwotne plany. W dużej mierze dlatego, że rozwiązanie nie umożliwiało udostępniania aplikacji Windows, a także ze względu na cenę urządzeń klienckich. W Polsce jest raptem kilka instalacji w instytucjach edukacyjnych i administracyjnych.

Sun postanowił zainwestować w rozwój tej linii produktowej z kilku powodów. Przede wszystkim perspektywy wzrostu są obiecujące. Według IDC w ub.r. sprzedano na świecie ok. 1,6 mln komputerów typu cienki klient (wzrost o 9,4%), a w tym roku wzrost osiągnie poziom nawet 19%. Po drugie, udoskonalone rozwiązanie ma znacznie większe szanse powodzenia niż pierwsze wersje. Wreszcie w wyniku ostatniego spowolnienia gospodarczego rynek stał się czuły na rozwiązania obniżające koszty informatyki.

Z sieci LAN do WAN

W promieniu terminala

Sun Ray 170 Ultra-Thin Client

Jednym z najważniejszych ulepszeń nowej wersji Sun Ray są elastyczne mechanizmy zarządzania wykorzystywanym pasmem sieciowym. Według przedstawicieli Suna umożliwia to m.in. podłączanie terminali klienckich za pośrednictwem łączy DSL lub modemów kablowych. Wymagana przepustowość łączy to ok. 300 Kb/s pasma na jeden terminal. "Dotychczas Sun Ray był w zasadzie platformą LAN, zaś w nowej wersji jest to produkt, który można zastosować w sieci WAN" - mówi Mason Uyeda z Sun Microsystems.

Pasmo rzędu 300 Kb/s to wciąż dużo - tym bardziej, że rozwiązanie Citrix MetaFrame - dzięki kompresji - radzi sobie doskonale przy paśmie dziesięciokrotnie mniejszym. Mimo to rozwiązanie Suna stwarza nowe możliwości. Możliwość zdalnego podłączania urządzeń typu cienki klient za pośrednictwem szerokopasmowych łączy DSL może okazać się atrakcyjną alternatywą dla wyposażania odległych oddziałów w pełny osprzęt i obsługę informatyczną. Taka usługa mogłaby mieć sens np. w połączeniu z kolokacją serwerów w serwerowni operatora, co mogłoby zmniejszyć koszty obsługi informatycznej oddziałów.

Nadzieja w operatorach

Sun chciałby jednak rozszerzyć swój zasięg oddziaływania. Proponuje więc operatorom Sun Ray Server 3 jako technologię do budowy nowych usług dla użytkowników domowych. Przedsmakiem zamiarów Suna jest zapowiedź, że w 2005 r. firma zintegruje klienta Sun Ray z programowymi telefonami IP Lucent Technologies. Umożliwi to zaoferowanie centralnie zarządzanego systemu integrującego komunikację głosową, transmisję danych i dostęp do Internetu.

Oprócz tego SRSS 3 już teraz zawiera funkcję "privacy mode" - administrator może włączyć funkcję szyfrowania transmisji między serwerem i terminalem (stosowany jest algorytm RC4 z kluczami o długości 128 bitów). Zabezpieczane są wówczas wszystkie wymieniane informacje, wyświetlane na ekranie, dane lub polecenia wprowadzane z klawiatury lub przy wykorzystaniu myszy. Jeżeli rozwiązania Sun Ray miałyby wejść do ofert operatorów, musiałyby pojawić się w nim znacznie bardziej rozbudowane narzędzia zarządcze i administracyjne, co jest w zasięgu Suna.

Obecnie Sun prowadzi rozmowy z kilkunastoma firmami telekomunikacyjnymi na temat implementacji takich systemów. Według rzecznika firmy można oczekiwać, że w 2005 r. zostanie uruchomionych co najmniej kilka projektów pilotażowych. W Polsce rozmowy takie nie są jeszcze prowadzone, choć zapewne będą. "Jest jeszcze za wcześnie" - mówi Łukasz Świątek z Sun Microsystems Polska, wskazując, że rozwiązania pojawią się w Polsce fizycznie dopiero w styczniu 2005 r.

Lepsza łączność i... Perspektywa

Podstawowe wymagania po stronie serwera to przynajmniej 2-procesorowy serwer oraz 20-40 MB pamięci RAM i 50-100 MB pamięci dyskowej na każdą uruchomioną sesję. Licencja na oprogramowanie serwerowe dla jednego użytkownika kosztuje ok. 300 zł.

Terminale Sun Ray 170 zostały wyposażone w 17-calowy monitor LCD o rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli (starsze modele miały 15-calowe wyświetlacze) oraz większy zestaw interfejsów zewnętrznych, m.in. dwa porty szeregowe, cztery porty USB, gniazdo VGA umożliwiające wykorzystanie terminala jako zewnętrznego monitora oraz wyjście VGA do podłączania urządzeń zewnętrznych, np. projektora.

Oprogramowanie terminali wzbogacono w obsługę urządzeń peryferyjnych, np. pamięci Flash, zewnętrznych dysków, napędów ZIP, skanerów lub aparatów cyfrowych - za pośrednictwem interfejsu USB. Katalogowa cena terminala to ok. 3200 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200