W poszukiwaniu najlepszego przepisu na Big Data

Współdzielona architektura chmurowa umożliwia szybkie przydzielanie takich zasobów, jak sieć, moc obliczeniowa czy przestrzeń dyskowa. Trzeba też pamiętać, że nie jest to tylko decyzja technologiczna, ale także biznesowa. Organizacje muszą uwzględnić implikacje finansowe, porównując infrastrukturę dedykowaną ze współdzieloną. Jedną z różnicą między tymi modelami wdrożeń jest sposób prowadzenia księgowości. Większość firm preferuje wydatki operacyjne, ale część woli księgować wydatki jako koszty kapitałowe. W grę wchodzą też takie czynniki, jak parametry SLA czy bezpieczeństwo, szczególnie wrażliwy temat w przypadku korzystania z usług chmurowych.

Trzeba też przeanalizować zagadnienia związane z wydajnością. Dedykowana infrastruktura charakteryzuje się z reguły lepszymi parametrami, jak szybkość procesorów, przepustowość interfejsów sieciowych czy poziom opóźnień. Z drugiej strony trzeba liczyć się z większymi kosztami i nieefektywnością wykorzystania zasobów. Natomiast wdrożenia chmurowe mogą oznaczać niższą wydajność, ale jednocześnie oferują wyższe poziomy dostępności, nadmiarowość i niższe koszty.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Cloud Pak for Security - skróć czas analizowania zagrożeń do minimum!

Oprogramowanie open source kontra zamknięte

Obok rywalizacji między budowaniem infrastruktury ogólnego przeznaczenia, a specjalizowanymi rozwiązaniami, toczy się również inna dyskusja. Z jednej strony są zwolennicy projektów open source, jak Apache Hadoop, Cassandra, MongoDB, Riaki i innych. Czy zbudowanie infrastruktury z wykorzystaniem standardowego sprzętu może uchronić przed zjawiskiem przywiązania do jednego producenta? Przykładowo, można korzystać z oprogramowania open source w przypadku głównych komponentów, a dla pozostałych stosować różne podejście w zależności od sytuacji.

Rozważając wdrożenie nowej technologii, trzeba rozważyć kilka istotnych kwestii, zanim zainwestuje się w nią czas i środki finansowe. Najlepszym sposobem, aby zrobić dobry wybór, jest skoncentrowanie się na wartościach, jakie płyną z poszczególnych rozwiązań. Ostatecznie należy wybrać takie rozwiązanie, które jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby użytkownika. Jednakże ocenę należy przeprowadzić dokładnie, analizując także takie elementy, jak wsparcie techniczne, koszty, szkolenia, bezpieczeństwo czy zgodność z obowiązującymi regulacjami prawnymi.


TOP 200