W poszukiwaniu doskonałości

Aby MRP mogło funkcjonować poprawnie, wymagana jest pewna dokładność danych. Na przykład struktury wyrobów co najmniej 98%, poziomy zapasów - 96%, kartoteka pozycji magazynowych - 95%, marszruty technologiczne - 98% itd.

Do miar jakościowych należy między innymi ocena czy: prognozy sprzedaży są realne, regularnie przeprowadzana jest ewaluacja wyrobów w celu minimalizacji przestarzałych zapasów, harmonogramy produkcji są realne, planowanie zdolności wykorzystuje aktualne marszruty technologiczne, prowadzona jest racjonalizacja produktu/procesu, istnieje system oceny dostawców, grupy kierownictwa działają jako zespół, użytkownicy systemu postępują zgodnie z procesami... itd.

Oczywiście, wymienione miary to tylko przykłady. Kompletna lista obejmuje 50 parametrów, których wartości pozwalają na określenie klasy wdrożenia systemu MRP II. Ramowa definicja klas przedstawiona jest w tabeli 2.

Dlaczego "Klasa A" jest istotna?

Jeśli firma dąży do tego, żeby osiągnąć poziom światowy, osiągnięcie "Klasy A" jest ważne, ponieważ:

Dostarcza podstawowych wyników funkcjonowania firmy. Obniżka poziomów zapasów, skrócenie czasu dostaw i produkcji, obniżka kosztów, lepsza obsługa klientów, wzrost produktywności, skrócony czas reakcji na potrzeby klienta są wynikiem osiągnięcia "Klasy A".

Jest miarą pozwalającą na porównanie między firmami oraz w stosunku do ogólnie przyjętych norm dobrego funkcjonowania firmy.

Pozwala wszystkim pracownikom na przyjęcie odpowiedzialności za osiągnięcie wspólnego celu. Wszyscy są włączeni i współpracują.

Umożliwia zjednoczenie pracowników i komórek funkcjonalnych w celu usprawniania funkcjonowania organizacji.

Jest bardzo motywujące i wyzwala poczucie dumy i identyfikacji z firmą. Zachęca wszystkich do dalszej współpracy w celu osiągnięcia World Class Performance.

Kto powinien dokonywać oceny?

Audyt może być przeprowadzony siłami wewnętrznymi. Jednakże w celu zapewnienia obiektywności oraz niezależności, wiele firm posługuje się konsultantami zewnętrznymi.

Wartość audytu zewnętrznego jest podobna do wartości audytu finansowo-księgowego. Pozwala określić czy firma jest na właściwej drodze oraz czy podstawowe zasoby nie są marnowane. Niezależny audyt zewnętrzny gwarantuje, że firma jest skoncentrowana na zarządzaniu głównymi procesami biznesowymi. Tak jak audyt finansowo-księgowy, tak audyt MRP II powinien być powtórzony regularnie w celu zapewnienia, że wszystkie komórki funkcjonalne i procesy funkcjonują na poziomie "Klasy A".

<hr size=1 noshade>Zbigniew Czajkiewicz jest profesorem na Wydziale Inżynieryjnym w California State University, USA oraz konsultantem Polsko-Amerykańskiego Instytutu Zarządzania w Warszawie. Szczegółowy materiał na temat klas wdrożenia systemów MRP II opublikujemy w Raporcie Specjalnym Computerworlda: "Systemy informatyczne do wspomagania zarządzania produkcją i dystrybucją MRP II", który ukaże się w czerwcu br.


TOP 200