W pogoni za lisem

W najnowszej przeglądarce Microsoftu - Internet Explorer 7 - poprawiono bezpieczeństwo i przeprojektowano interfejs użytkownika, ale w zakresie mechanizmów i obsługi standardów związanych z projektowaniem aplikacji przeglądarkowych nadal nie dorównuje ona najnowszej wersji browsera Mozilli - Firefox 2.0.

W najnowszej przeglądarce Microsoftu - Internet Explorer 7 - poprawiono bezpieczeństwo i przeprojektowano interfejs użytkownika, ale w zakresie mechanizmów i obsługi standardów związanych z projektowaniem aplikacji przeglądarkowych nadal nie dorównuje ona najnowszej wersji browsera Mozilli - Firefox 2.0.

Kod finalnej wersji Internet Explorer 7 udostępniono 18 października 2006 r., kilka dni później pojawił się finalny kod Mozilla

W pogoni za lisem

IE 7. Wybór funkcji filtra antyphishingu.

Firefox 2.0. Polska wersja IE7 pojawiła się w grudniu, tuż przed świętami. Microsoft nie modyfikował swojej przeglądarki od roku 2001. Po pięciu latach projektowania Internet Explorer wyróżnia się nowym wyglądem i ulepszeniami w zakresie bezpieczeństwa. Poprzednie wydanie Firefoxa pojawiło się rok wcześniej i dlatego też przeglądarka Microsoftu, w porównaniu z wersją szóstą, sprawia wrażenie całkiem nowego produktu, a nowa wersja Firefoxa nie wnosi radykalnych zmian w porównaniu z wcześniejszym wydaniem. Po bliższym przyjrzeniu się wydaje się jednak, że IE zbliżył się tylko do Firefoxa w zakresie mechanizmów i obsługi standardów projektowych weba.

Przeglądarka Mozilli jest najpoważniejszym konkurentem IE7 - wg danych firmy Net Applications, w listopadzie ub.r. na całym świecie z Internet Explorera korzystało 80,56% internautów, zaś z Firefoxa - 13,5% (w styczniu ub.r. odpowiednio: 85,31 i 9,5%).

Przyjrzyjmy się zmianom w interfejsach przeglądarek, zestawach mechanizmów i zgodności z webowymi standardami projektowania, które bezpośrednio wpływają na to, jak prezentowana jest zawartość w każdej przeglądarce.

IE7 - nowy interfejs użytkownika

W pogoni za lisem

IE 7. Widoczny brak paska klasycznego menu. Duża liczba witryn otwartych w kartach i widoczny przycisk ich przewijania. Pomarańczowy kolor przycisku RSS - witryna oferuje subskrypcję źródeł danych RSS.

Interfejs użytkownika IE7, stylem dopasowany do systemu operacyjnego Windows Vista, zmienił się dość znacznie w porównaniu z powierzchownymi zmianami wyglądu interfejsu Firefox 2.0. Przede wszystkim nie ma paska klasycznego menu. Zestaw powszechnie używanych przycisków nawigacyjnych, jaki można znaleźć w prawie każdej przeglądarce, został w IE zminimalizowany do dużych przycisków "Wstecz" i "Dalej", pokaźnego paska adresowego, pola wyszukiwania oraz dwóch małych ikon zapewniających zatrzymanie ładowania strony i jej odświeżanie. Kolejny pasek zawiera przyciski "Ulubione" i "Dodaj do ulubionych", etykiety kart i kilka przycisków narzędziowych.

Pozycja przycisku "Odświeżanie" została zmieniona i - zależnie od tego, jak często używamy tej funkcji - trzeba trochę czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Projektantom stron i aplikacji webowych będzie brakowało standardowego paska menu do wykonywania takich czynności, jak otwieranie lokalnych plików czy przeglądanie źródeł. Na szczęście rozwijalne menu w interfejsie IE7 można przywrócić, powracając do bardziej "klasycznego" stylu interfejsu użytkownika, ale nie wszystkie aspekty tego klasycznego GUI mogą być odtworzone. Inną wyraźnie widoczną zmianą w IE7 jest włączenie mechanizmu przeglądania stron w kartach, od lat dostępnego w konkurencyjnych przeglądarkach.

W pogoni za lisem

IE 7. Podgląd druku w układzie wielu stron. Specjalny przycisk umożliwia wyłączanie lub włączanie nagłówka i stopki.

Karty można przestawiać metodą "przeciągnij i upuść", a przy dużej liczbie otwartych stron można skorzystać z przycisku umożliwiającego podgląd miniatur otwartych stron ("Karty szybkiego dostępu") lub rozwijającego listę wszystkich kart ("Lista kart"). Możliwość otwierania wielu witryn w jednym oknie przeglądarki pozwala na szybkie przełączanie się między nimi. Każda karta ma u góry etykietę opisującą otwartą stronę, a na stronie aktualnie oglądanej, obok etykiety, pojawia się przycisk służący do zamknięcia karty.

IE7 pozwala również na zapamiętywanie stanu otwartych kart przy zamykaniu przeglądarki. Stan ten jest odtwarzany przy kolejnym otwarciu przeglądarki.

Firefox 2 ma ulepszony system kart - można je łatwiej zamykać (dodatkowy przycisk zamykania karty z prawej strony etykiety karty - w kolorze czerwonym na karcie aktualnie prezentowanej), otwierać większe grupy kart czy oglądać świeżo zamknięte karty oraz ponownie je otwierać, jeżeli są potrzebne. Po prawej stronie dodano przycisk rozwijający listę otwartych witryn, a pojawiające się przy dużej liczbie otwartych kart przyciski przewijania usprawniają wybieranie kart. Karty można również przestawiać metodą "przeciągnij i upuść".

Różne rozszerzenia open source dostępne dla Firefox i związane z kartami dają wiele nowych możliwości. W nowej wersji rozszerzenia zintegrowano w jednym oknie (menu: Narzędzia->Dodatki) z motywami graficznymi. Aktualizacja nie uległa zmianie, natomiast na pasku każdego zainstalowanego rozszerzenia pojawił się przycisk umożliwiający jego wyłączenie - bez potrzeby usuwania.

Kanały aktualności, wyszukiwanie, wydruki

W pogoni za lisem

Firefox 2.0. Konfigurowanie możliwości sprawdzania witryn podejrzewanych o oszustwa.

Nowością w przeglądarce Microsoftu jest obsługa kanałów RSS (Really Simple Syndication). IE7 obsługuje teraz subskrypcję źródeł danych RSS bezpośrednio z przeglądarki. Jest to dawno oczekiwane ulepszenie w IE, ale też nie nic nowego w świecie przeglądarek. Firefox już od pewnego czasu ma wbudowaną obsługę RSS.

Jeżeli przeglądamy stronę udostępniającą źródła danych RSS, to ikona przycisku na pasku narzędzi zmienia kolor na pomarańczowy. Po kliknięciu rozwija się lista tematów sortowana domyślnie według daty. Przycisk może pokazać również aktualne nagłówki kanału (strzałka rozwijająca obok przycisku).

W Firefox 2.0 nieznacznie rozbudowano obsługę RSS - aby subskrybować kanał udostępniany przez witrynę, wystarczy kliknąć na ikonę widoczną w pasku adresu i następnie wybrać z listy program, z pomocą którego chcemy go subskrybować.

Inną wyraźną zmianą w IE7 jest pole wyszukiwania umożliwiające bezpośrednie korzystanie z wybranych wyszukiwarek. Domyślnie konfigurowana jest wyszukiwarka Yahoo! Search, ale można dostatecznie łatwo dodać inne wyszukiwarki, które przystają do formatu OpenSearch. Firefox miał ten mechanizm już wcześniej, ale w ostatnim wydaniu ulepszono pasek wyszukiwań zgodnie ze stylem Google Suggest.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200