W pierwszych 8 regionach wybrano już laptopy dla czwartoklasistów

W tym roku pierwszy rocznik czwartoklasistów otrzyma „rządowe” laptopy na własność. W 5 regionach zwyciężył Dell, w dwóch HP, a w jednym Acer.

Grafika: Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji wyłoniło w przetargu dostawców laptopów dla czwartoklasistów w 8 z 73 regionów, na które podzielony został przetarg. Do znajdujących się w nich szkół trafi 44 tys. 909 laptopów o wartości ponad 132 mln zł. „Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół, ale przewidujemy, że w części przypadków ten czas może być krótszy”, wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Regiony, w których wyłoniono już dostawców i sprzęt:

• sandomiersko-jędrzejowski – HP ProBook 440 G9

• siedlecki – Dell Latitude 3540

• suwalski – Dell Latitude 3540

• bydgosko-toruński – Acer TravelMate P2 TMP215-54

• chełmsko-zamojski – HP ProBook 440 G9

• radomski – Dell Latitude 3540

• miasto Łódź – Dell Latitude 3540

• warszawski-zachodni – Dell Latitude 3540

W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie założonym na realizację programu. W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cen zakupu w kolejnych umowach wykonawczych, maksymalna cena zakupu zostanie ustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, tj. 2939,70 złotych.

Zobacz również:

  • Już niedługo każdy uczeń czwartej klasy otrzyma laptop na własność ze środków publicznych
  • Radosław Maćkiewicz nowym dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki

Tylko w tym roku na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów Ministerstwo Cyfryzacji (czyli my, podatnicy) wyda ponad miliard zł. Otrzymają je wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce.

Inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych mianach uczestniczyć.

„Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał” – dodał minister Cieszyński.

Przekazanie laptopów będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Wzór umowy określony zostanie w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji RP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200