W ofercie IBM pojawiły się dwa kolejne modele systemów mainframe linii z15

Systemy obliczeniowe typu mainframe nie poddają się i są dalej rozwijane. Świadczy o tym np. fakt, że IBM wprowadził wczoraj do oferty dwa nowe rozwiązania bazujące na tej architekturze, zaprojektowane z myślą o instalowaniu w chmurach, gdzie mogą obsługiwać linuksowe aplikacje.

Są to dwa chłodzone powietrzem, 19-to calowe systemy mainframe należące do zaprezentowanej w połowie zeszłego roku linii z15, oznaczone symbolami z15 Model T02 i LinuxONE III Model LT2. Oba systemy mają do dyspozycji 65 rdzeni obliczeniowych taktowych zegarem o częstotliwości 4,5 GHz i mogą być konfigurowane na wiele sposób, tak aby mogły obsługiwać z maksymalną szybkością określony rodzaj aplikacji.

Systemy wspierają oprogramowanie z/OS Container Extensions, które zapewnia ich użytkownikom dostęp do całego linuksowego ekosystemu open source i aplikacji Linux-on-IBM Z, które można wdrażać w natywnych środowiskach z/OS bez konieczności posiadania oddzielnego linuksowego serwera, wykorzystując do tego celu szablony kontenerów Docker.

Zobacz również:

  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java
  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego

Użytkownicy mogą też wtedy korzystać bez ograniczeń z najnowszych narzędzi typu open source, baz danych NoSQL, struktur analitycznych i serwerów aplikacji.

System LinuxONE Model LT2 może obsługiwać wiele dystrybucji systemu Linux, w tym Red Hat Enterprise Linux, SUSE i Ubuntu. Może to robić w trybie stand alone (czyli samodzielnie) lub równolegle ze środowiskami IBM z/VM wykorzystując do tego celu jeden fizyczny serwer.

Oba systemy obsługują wstępnie skonfigurowane pakiety Cloud Paks, w skład których wchodzą kontenery Kubernetes i skonteneryzowane oprogramowanie IBM, pozwalające klientom uruchamiać szybko kontenery realizujące określone korporacyjne zadania.

Systemy wspierają wszystkie funkcje bezpieczeństwa i prywatności, które zostały swego czasu wprowadzone do komputerów z15 przez oprogramowanie IBM Secure Execution for Linux.

W specjalnym dokumencie poświęconym temu zagadnieniu IBM podaje, że głównym elementem IBM Secure Execution for Linux jest maszyna wirtualna wykorzystująca technologię KVM, która jest w pełni izolowana i chroniona przed hiperwizorem za pomocą kluczy szyfrowania, do których dostęp ma tylko warstwa sprzętowa systemów IBM Z i obsługujący ją firmware.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200