W obronie dorobku DOS

Firma CyberService proponuje producentom aplikacji na platformę DOS alternatywę wobec Windows. Program przenoszenia starych aplikacji z DOS/NetWare na Linuxa adresowany jest do producentów oprogramowania dla małych i średnich firm.

CyberService zamierza w najbliższym czasie zaoferować firmom tworzącym oprogramowanie w technologii CA Clipper program partnerski, którego celem jest przenoszenie starych aplikacji z platformy DOS/NetWare na Linuxa. Adresowany jest on do producentów oprogramowania dla małych i średnich firm.

Ograniczenia platformy DOS sprawiły, że producenci zostali zmuszeni do szukania alternatywy. Zmiana platformy okazała się jednak kłopotliwa - oprócz sporych kosztów związanych ze zmianą technologii, wybór Windows oznacza również niemożność wykorzystania sprawdzonego w praktyce kodu, będącego efektem wielu lat pracy. W wielu przypadkach zmianom nie są przychylni także klienci - większość małych i średnich firm nadal woli korzystać z aplikacji działających w trybie tekstowym, nie chce też inwestować w dodatkowe licencje i wymianę sprzętu.

Zobacz również:

  • Samsung przygotowuje się do udostępnienia nakładki One UI 5.1
  • Udostępniono kod źródłowy pierwszego komputera z interfejsem graficznym
  • Niebezpieczne malware atakujące Windowsa poprzez porty USB

Okręt flagowy

CyberService proponuje producentom pozostanie przy dotychczasowych narzędziach programistycznych, umożliwiając jednocześnie zmianę platformy. Program partnerski przewiduje pomoc w rekompilacji kodu CA Clipper za pomocą kompilatora Flagship niemieckiej firmy Multisoft Datentechnik, tworzącego kod wynikowy w pełni kompatybilny z platformą Linux. Co więcej, po rekompilacji aplikacje mogą współpracować i z plikami DBF, i bazami relacyjnymi zarówno open source (m.in. PostgreSQL i MySQL), jak i komercyjnymi. Choć zdecydowana większość starych aplikacji powstała w technologii Clipper, CyberService zamierza także pomagać firmom tworzącym aplikacje w językach C i Pascal.

Na początku czerwca br. odbyła się premiera najnowszej wersji narzędzia Flagship 5, która zapewnia wiele nowych możliwości. Jedną z nich jest zmiana interfejsu aplikacji Clipper z tekstowego na graficzny bez dokonywania jakichkolwiek zmian w kodzie. Kolejna ważna zmiana to możliwość rekompilacji kodu Fox 4.0, popularnego niegdyś narzędzia do tworzenia aplikacji na platformę SCO Unix. CyberService zawarł już porozumienie z polskim oddziałem Caldera International, na mocy którego obie firmy będą współpracować przy przenoszeniu aplikacji Fox, działających pod kontrolą systemu SCO, na platformę Caldera OpenLinux.

***

Więcej w poniedziałek (10 czerwca) w CW 23/2002

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200