W niemieckim Jülich uruchomiono pierwszy w regionie komercyjny komputer kwantowy o europejskim dostępie

D-Wave uruchomiła pierwszy komputer oparty na chmurze kwantowej Leap™ poza Ameryką Północną w Centrum Superkomputerowym Forschungszentrum Jülich. To pierwszy komputer kwantowy zaprojektowany z myślą o zastosowaniach przemysłowych

W niemieckim Jülich uruchomiono pierwszy w regionie komercyjny komputer kwantowy o europejskim dostępie

Quantencomputing am Forschungszentrum Jülich, OpenSuperQ

Copyright: Forschungszentrum Jülich / Sascha Kreklau

Ceremonia oddania komputera do użytku miała miejsce wczoraj, z udziałem niemieckiej federalnej minister edukacji i badań naukowych Bettiny Stark-Watzinger, prezydenta Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrika Wüsta, komisarz UE Mariyi Gabriel, ambasadora Kanady Stéphane’a Diona oraz liderów biznesu i środowisk akademickich.

„W miarę jak firmy i organizacje badawcze identyfikują krytyczne dla misji problemy wymagające inwestycji kwantowych, możliwości rynkowe dla obliczeń kwantowych rosną szybciej niż kiedykolwiek - powiedział Alan Baratz, CEO, D-Wave. - Jest to szczególnie prawdziwe w Europie, gdzie obserwujemy rosnącą liczbę przedsiębiorstw, uniwersytetów, a nawet jednostek rządowych na całym kontynencie, które już zaczynają czerpać korzyści z dostępu do technologii kwantowych. Cieszymy się, że możemy połączyć głęboką wiedzę obliczeniową Forschungszentrum Jülich i transformacyjną technologię obliczeń kwantowych D-Wave. Jestem dumny, że jest to pierwszy komercyjny system obliczeń kwantowych w regionie Europy i cieszę się na myśl o innowacjach i zastosowaniach, które pojawią się wraz z instalacją tego systemu”.

Zobacz również:

  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
  • Nowa generacja systemu cokołów VX dla szaf sterujących Rittal

Forschungszentrum Jülich ogłosiło, że ich celem jest stworzenie wiodącej społeczności rozwojowej i użytkowników z przemysłu i biznesu dla zastosowań obliczeń kwantowych w Niemczech i Europie. „W tym celu stworzyliśmy JUNIQ w Centrum Superkomputerowym Jülich, ośrodek użytkownika dla otwartych innowacji, który zapewnia użytkownikom zunifikowaną platformę obliczeń kwantowych jako usługę oraz powiązane kompetencje w zakresie wsparcia użytkownika i wspólnego rozwoju oprogramowania - wyjaśnia prof. Wolfgang Marquardt, prezes zarządu Centrum Badawczego. - Dzięki JUNIQ zapewniamy użytkownikom i programistom zorientowany na usługi dostęp do naszego unikalnego ekosystemu obliczeń kwantowych Jülich, który dzięki doskonałemu wyposażeniu technicznemu, ale przede wszystkim dzięki połączeniu naszej silnej ekspertyzy w zakresie obliczeń superkomputerowych i technologii kwantowych, oferuje najlepsze warunki do szybkiego rozwoju wartości dodanej wykorzystania komputerów kwantowych”.

W niemieckim Jülich uruchomiono pierwszy w regionie komercyjny komputer kwantowy o europejskim dostępie

D-Wave Advantage Chip. Copyright: D-Wave

Oferta komercyjna zapewnia dostęp do systemu kwantowego Advantage™, który zawiera ponad 5000 qubitów i będzie dostępny dla europejskich użytkowników w Forschungszentrum Jülich natychmiast w chmurze za pośrednictwem Leap. Jest to pierwszy w historii komputer kwantowy do wyżarzania fizycznie zlokalizowany w Europie. „Eksploatujemy system właśnie tutaj, w Jülich - daje nam to możliwość ścisłego zintegrowania go z naszą infrastrukturą superkomputerową” - wyjaśnia prof. Kristel Michielsen, pionier w dziedzinie obliczeń kwantowych i szef grupy Quantum Information Processing w JSC. „Obliczenia kwantowe już teraz stają się użytecznym narzędziem dla branży usług finansowych, zapewniając większą wydajność i lepsze wyniki w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Usprawniony i efektywny dostęp do technologii kwantowej stworzy znaczące możliwości tworzenia wartości dla europejskich organizacji. Dlatego właśnie dodanie systemu Advantage tutaj w Europie jest tak istotne”, powiedział Gonzalo Gortazar, CEO, CaixaBank.

Ekspansja jest częścią Jülich User Infrastructure for Quantum Computing (JUNIQ), która od 2019 roku zapewnia naukowcom w całej Europie dostęp do różnych systemów kwantowych. Nowy system kwantowy jest drugim komputerem kwantowym D-Wave w ramach infrastruktury JUNIQ i pierwszym na świecie systemem Advantage™ zlokalizowanym poza główną siedzibą firmy w Kanadzie.

System kwantowy Advantage firmy D-Wave jest pierwszym i jedynym komputerem kwantowym zaprojektowanym z myślą o zastosowaniach przemysłowych. System w Jülich posiada najnowszą aktualizację wydajności Advantage, z ponad 5000 qubitów, wysoce połączoną topologią Pegasus i największą jak dotąd wydajnością w komercyjnym systemie kwantowym. Nowy budynek w Jülich został zbudowany na potrzeby systemu kwantowego i został wczoraj otwarty wraz z oddaniem do użytku europejskiego systemu kwantowego Advantage. System jest teraz ogólnie dostępny dla europejskich naukowców i klientów za pośrednictwem usługi chmury kwantowej Leap.

D-Wave Systems Inc. w niemieckim Jülich to lider w dziedzinie systemów obliczeń kwantowych, oprogramowania i usług oraz jedyna firma budująca zarówno komputery kwantowe oparte na wyżarzaniu kwantowym, jak i komputery kwantowe oparte na bramkach. Komputery kwantowe D-Wave, które są dostępne dla europejskich użytkowników za pośrednictwem chmury od 2019 roku, są szczególnie przydatne do rozwiązywania trudnych problemów optymalizacyjnych. Przypadki użycia optymalizacji są wszechobecne w przemyśle i są interesujące ze względu na ich złożoność obliczeniową, na przykład: efektywne sterowanie przepływem ruchu, modelowanie finansowe, profilaktyczna opieka zdrowotna, produkcja, logistyka i inne. Do tej pory klienci firmy opracowali ponad 250 wczesnych aplikacji kwantowych w tak różnych dziedzinach jak modelowanie finansowe, planowanie lotów, modelowanie wyborów, symulacja chemii kwantowej, inżynieria samochodowa, opieka zdrowotna, logistyka i wiele innych.

D-Wave jest liderem w rozwoju i dostarczaniu systemów, oprogramowania i usług z zakresu obliczeń kwantowych. Jest pierwszym na świecie komercyjnym dostawcą komputerów kwantowych i jedyną firmą rozwijającą zarówno komputery kwantowe wykorzystujące wyżarzanie, jak i komputery kwantowe wykorzystujące model bramkowy. Systemy D-Wave są wykorzystywane m.in. przez Forschungszentrum Jülich, NEC, Volkswagen, DENSO, Lockheed Martin, USC i Los Alamos National Laboratory. Wśród inwestorów D-Wave znajdują się takie sławy jak PSP Investments, Goldman Sachs, BDC Capital, NEC Corp., Aegis Group Partners i In-Q-Tel.

Więcej informacji: www.dwavesys.com orazhttps://juelich-quantum.de/

Źródło: PAP Mediaroom/ GlobeNewswire

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200