W marcu więcej na temat planów rynkowych nowego prezesa HP

Od sierpnia ubiegłego roku nie milkną spekulacje na temat strategicznych planów rozwoju koncernu HP. Mówi się m.in. o większej koncentracji na oprogramowaniu, restrukturyzacji na szczeblu kierowniczym i planowanych przejęciach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że szczegóły dotyczące strategii rynkowej koncernu HP zostaną ujawnione w połowie marca.

Na połowę marca zaplanowano konferencję prasową dotyczącą podsumowania ostatnich miesięcy działalności koncernu HP. Według wielu analityków odbywające się w San Francisco spotkanie będzie poświęcone przede wszystkim prezentacji założeń nowej strategii rynkowej HP. Od listopada 2010 roku koncernem kieruje bowiem Leo Apotheker, który zastępując Marka Hurda sygnalizował zmiany strategii HP. Nowy dyrektor generalny HP mówił m.in. o zamiarze koncentracji na rozwoju oferty oprogramowania. Zapowiadał także m.in. zwiększenie nakładów na prace badawczo-rozwojowe oraz wydatków na działania sprzedażowe.

Według ekspertów kierownictwo koncernu HP powinno również położyć większy niż do tej pory nacisk na integrację oraz optymalizację rozwiązań aplikacyjnych - zwłaszcza w zakresie systemów wspierających zarządzanie infrastrukturą IT - z ofertą rozwiązań sprzętowych. "Mark Hurd uporządkował finanse koncernu HP. Zrobił jednak stosunkowo niewiele w kierunku zbudowania strategii rynkowej rzeczywiście odróżniającej HP od konkurentów takich jak IBM" - uważa James Staten, analityk firmy Forrester Research. Według niego najważniejszym zadaniem nowego dyrektora generalnego HP będzie właśnie stworzenie i realizacja takiej strategii. W listopadzie ubiegłego roku, podczas pierwszego publicznego wystąpienia Leo Apothekera po objęciu stanowiska w kierownictwie HP, nie ukrywał on, że koncern będzie bardziej niż w przeszłości koncentrować się na rozwoju oferty oprogramowania. W ciągu kolejnych miesięcy udział wpływów HP z tytułu sprzedaży aplikacji ma sięgnąć nawet 9 proc. ogólnych przychodów. Tymczasem w czwartym kwartale 2010 przychody HP ze sprzedaży oprogramowania wyniosły zaledwie 3 proc. ogólnych wpływów koncernu. Leo Apotheker nie wykluczył również, że koncern HP zechce rozszerzyć ofertę oprogramowania biznesowego w drodze akwizycji.

Z nieoficjalnych doniesień wynika również, że planowane są strategiczne inwestycje ukierunkowane na rozszerzenie oferty HP w zakresie systemów składowania danych oraz infrastrukturalnych rozwiązań sieciowych. Według źródeł cytowanych przez Wall Street Journal kolejne miesiące mają przynieść również nowy podział kompetencji w najwyższym kierownictwie koncernu. Nowe obowiązki objąć mają m.in. wiceprezesi koncernu: Ann Livermore i David Donatelli. Obecnie kierują oni działalnością koncernu odpowiednio w sektorze korporacyjnym oraz w segmencie rozwiązań serwerowych i sieciowych. Zmiany objęły już m.in. radę nadzorczą koncernu. Dołączyło do niej pięć osób uważanych za specjalistów z zakresu technologii IT oraz prowadzenia działalności biznesowej na skalę międzynarodową. Jedną z nich jest Meg Whitman, która w przeszłości piastowała stanowisko dyrektora generalnego firmy eBay. Członkami rady nadzorczej HP zostali również m.in. Patricia Russo, była CEO firmy Alcatel-Lucent oraz Gary Reiner, w przeszłości dyrektor ds. IT koncernu General Electric.

Warto dodać, że na połowę lutego planowana jest również konferencja poświęcona planom rozwoju platformy mobilnej webOS, którą koncern HP nabył wraz z przejęciem firmy Palm. Z wstępnych deklaracji przedstawicieli koncernu wynika, że system webOS będzie rozwijany pod kątem wykorzystania w przyszłych generacjach urządzeń mobilnych HP oraz sprzętu biurowego, w tym m.in. w drukarkach.

Czytaj też:

Amerykański regulator sprawdzi okoliczności odejścia Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego HP

Koncern AMD bez dyrektora generalnego

HP: wielki kontrakt z NASA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200