W małej, dużej i jeszcze większej firmie

Niezależnie od tego, czy nasza sieć obsługuje niewielką grupę użytkowników, średniej wielkości firmę czy też bardzo duże przedsiębiorstwo, Gigabit Ethernet znajdzie zastosowanie w każdym z tych środowisk.

Niezależnie od tego, czy nasza sieć obsługuje niewielką grupę użytkowników, średniej wielkości firmę czy też bardzo duże przedsiębiorstwo, Gigabit Ethernet znajdzie zastosowanie w każdym z tych środowisk.

W skład gigabitowej sieci LAN wchodzą zawsze elementy, które można podzielić na dwie grupy: elementy aktywne i pasywne. Elementy aktywne to węzły sieci zawiadujące pakietami (czyli przełączniki i interfejsy sieciowe instalowane w serwerach i w pecetach), a elementem pasywnym jest medium (czyli okablowanie miedziane lub światłowód). Interfejs sieciowy może mieć postać układu scalonego (lub kilku układów), wbudowanego na stałe w płytę główną komputera, lub oddzielnej karty sieciowej, która jest instalowana w gnieździe rozszerzenia (najczęściej PCI).

Z przełącznikami Ethernet, w tym z gigabitowymi, jest tak jak z samochodami. Można jeździć tanim samochodem wyposażonym tylko w podstawowe akcesoria, ale można też kupić bardzo drogie auto, jeżdżące z szybkością 200 km na godzinę i oferujące wszystkie możliwe opcje.

W przypadku przełączników Ethernet 1 Gb/s najtańszy będzie prosty niezarządzalny przełącznik wyposażony np. w osiem portów (stała konfiguracja, tylko Layer 2), obsługujący okablowanie miedziane, zdolny obsłużyć ruch pakietów generowanych przez niewielką sieć LAN.

Na drugim biegunie będzie wysoko wydajny przełącznik z najwyższej półki (najczęściej modularny, tak aby można go było w razie potrzeby rozbudować), oferujący wszystkie funkcje i usługi (w tym przełączanie w warstwie 3) niezbędne do prawidłowej pracy sieci LAN obsługującej dużą korporację. Przełącznik taki zawiera mieszankę portów gigabitowych (miedź plus światłowód oraz gniazda, w których można instalować transceivery obsługujące różne media (w tym światłowody jedno- oraz wielomodowe).

W małej, dużej i jeszcze większej firmie

Mała firma

W małych sieciach LAN technologię GE można wprowadzić wszędzie tam, gdzie istnieje okablowanie strukturalne kategorii 5. Implementowanie tej technologii z wykorzystaniem okablowania miedzianego UTP jest tanie, gdyż nie wymaga żadnych nakładów inwestycyjnych w obszarze warstwy fizycznej. Wystarczy wtedy kupić przełącznik Gigabit Ethernet, kilka kart tego standardu i można przesyłać dane 10 razy szybciej niż dotychczas.

Przykładem może być niewielkie biuro konstrukcyjne składające się z 2 serwerów i 9 pecetów, na których pracują różne aplikacje (głównie CAD), które generują duże pliki. Pliki muszą być udostępniane wszystkim stacjom pracującym w biurze. Aby usprawnić pracę biura, należy zainstalować w serwerach i pecetach karty sieciowe GE (w serwerach karty dwuportowe), które będą przesyłać dane przez istniejące już okablowanie kategorii 5. Ponadto między przełącznikami dobrze jest zbudować szybkie połączenie oparte na światłowodzie, przesyłające dane z szybkością 10 Mb/s. Przełączniki muszą wtedy dysponować portem uplink obsługującym taką technologię.

W dużych sieciach LAN mamy najczęściej do czynienia z rozbudowaną topologią, w której poszczególne segmenty sieci znajdują się na różnych piętrach. Aplikacje uruchamiane w takich systemach informatycznych wymagają szybkich połączeń, pracujących dużo wydajniej niż Fast Ethernet. Są to bardzo często aplikacje multimedialne (np. NetMeeting lub VoIP), ekspediujące w świat długie strumienie danych, które muszą dotrzeć do stacji przeznaczenia jak najszybciej. Są to też różne aplikacje biznesowe pracujące w czasie rzeczywistym (np. transakcje online), które muszą dysponować połączeniami oferującymi jak najmniejsze opóźnienia.

W małej, dużej i jeszcze większej firmie

Duże przedsiębiorstwo

W największych sieciach LAN potrafi objąć swym zasięgiem już nie tylko wiele pięter jednego budynku, ale kilka lub kilkanaście budynków. W takich systemach najlepiej jest stosować mieszankę różnych technologii ethernetowych: miedź, światłowód, 1 Gb/s, 10 Gb/s oraz agregowanie portów. W sieci takiej pecety powinny dysponować połączeniami gigabitowymi opartymi na miedzi. Poszczególne piętra powinny być wtedy połączone ze sobą też przy użyciu technologii gigabitowej, ale z zastosowaniem światłowodów.

Rdzeń takiej sieci będą stanowić przełączniki Ethernet 10 Gb/s, sprzęgające ze sobą poszczególne budynki wchodzące w skład korporacji. W jednym z budynków usytuowane jest centrum danych, w którym pracują wydajne serwery (aplikacji, webowe itd.).

W sieci takiej (zakładając, że była ona w większości oparta na okablowaniu miedzianym) nie obejdzie się już bez większych inwestycji. Przechodzenie na technologię gigabitową będzie się tu wiązać z zakupem wydajnych i wieloportowych przełączników (dysponujących portami 1 i 10 Gb/s, te ostatnie obsługujące światłowody) oraz ze zmianą dużej części okablowania (z miedzianego na światłowody).

Typowy scenariusz wprowadzania technologii Gigabit Ethernet do firmy

  1. Wdrożenie przełączników Gigabit Ethernet, które umożliwiają agregowanie ruchu w szkielecie sieci
  2. Wykorzystanie technologii Gigabit Ethernetu do połączeń pomiędzy przełącznikami
  3. Następnie Gigabit Ethernet wykorzystuje się do połączeń przełączników z serwerami
  4. Wprowadzenie technologii 1 Gb/s do szybkich stacji roboczych
  5. W miarę cyklicznej wymiany komputerów PC coraz większa liczba nowych urządzeń zaczyna być wyposażona w interfejs 1 Gb/s. Wiąże się to także z wymianą starszych przełączników, odpowiedzialnych za przełączanie ruchu do komputerów biurkowych.
<hr size="1" noshade>Roman Napierała dyrektor D-Link Polska

W małej, dużej i jeszcze większej firmie
Wśród gigabitowych przełączników D-Linka największym powodzeniem cieszy się model DGS-3324SR. Jest to nieblokujący przełącznik warstwy trzeciej zdolny do pracy w stosie w topologii pierścienia (do 12 przełączników w stosie) lub w topologii gwiazdy (do 6 przełączników, z zastosowaniem przełącznika DGS-3324SRi). Przełączniki tej serii to atrakcyjna cenowo alternatywa dla rozwiązań typu chassis przy zachowaniu pełnej elastyczności i wydajności.

Rynek urządzeń gigabitowych rozwija się bardzo dynamicznie. Dzięki postępującemu spadkowi cen są one dostępne dla coraz szerszego grona odbiorców. Dziś na taką inwestycję stać nawet niewielkie firmy. Ponieważ stale rosną wymagania wydajnościowe stawiane przez użytkowników sieciom firmowym, rozwiązania gigabitowe są w wielu przypadkach niezbędne.

Przełączniki gigabitowe stają się podstawowym elementem budowy sieci zarówno korporacyjnych, jak i w sektorze SMB. Nasza oferta w tym zakresie również jest coraz szersza. Ostatnio wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, wprowadziliśmy do oferty zestawy składające się z niezarządzalnych przełączników oraz kart gigabitowych (DGE-910 i DGE-930).

<hr size="1" noshade>

Marek Urban menedżer produktów w Veracomp

W roku 2004 zanotowaliśmy 50-proc. wzrost sprzedaży przełączników Gigabit Ethernet względem roku poprzedniego. Wzrost ten dotyczy zarówno przełączników zarządzalnych, jak i niezarządzalnych. Sądzę, że powodem dużego wzrostu sprzedaży był przede wszystkim spadek cen urządzeń Gigabit Ethernet. Równie istotny wpływ miały także wciąż rosnące ilości danych przesyłanych w sieciach LAN.

Przełączniki zarządzalne warstwy trzeciej stosowane są głównie w sieciach szkieletowych, centrach obliczeniowych i serwerowniach w dużych i średnich firmach. W tym przypadku urządzenia łączone są najczęściej przy użyciu światłowodów. Natomiast w małych firmach stosowane są najczęściej przełączniki niezarządzalne z portami miedzianymi RJ-45. Sprzedaż tych urządzeń rośnie bardzo szybko. Główną przyczyną tego wzrostu jest fakt, że wiele komputerów i płyt głównych dostarczanych jest z wbudowaną kartą Gigabit Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200