W jakim kierunku pójdzie Ethernet?

Ethernet Alliance opracował nową mapę drogową wyznaczającą kierunki rozwoju Ethernetu, zgodnie z którą główny nacisk zostanie położony w nadchodzących latach na opracowanie standardów zwiększających szybkość i długość połączeń sieciowych tego typu, wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom stawianym przez wdrożenia 5G.

Grafika: Brodie Vissers/freerangestock

Nowa mapa drogowa została zaprezentowana w zeszłym tygodniu na konferencji Optical Fiber Communication. Etherent kolejnej generacji będzie pracować przede wszystkim dużo szybciej.

Ethernet przez ostatnie 50 lat zwiększył szybkość transmitowania danych z 10 Mb/s do 400 Gb/s i ostatnio nawet do 8000 Gb/s. Wszystko wskazuje na to, że do 2030 roku będzie oferować przepustowości rzędu 1 terabita na sekundę.

Zobacz również:

  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką
  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange

Firma Dell'Oro Group poinformowała niedawno, że podaż sprzętu Ethernet wzosła w ostatnim roku dwukrotnie i pod koniec zeszłego roku na całym świecie pracowało już ponad 2 mln portów transmitujących dane z szybkością 400 Gb/s. Popyt na szybkie sieci Ethernet rośnie wraz z rozwojem takich technologii, jak sztuczna inteligencja czy maszynowe uczenie, które są wyjątkowo pasmożerne.

Dlatego coraz więcej serwerów obsługujących takie aplikacje zawiera porty Ethernet 100GbE i szybsze. Zapotrzebowanie na przepustowość zarówno hiperskalowych centrów danych, jak i dostawców usług rośnie ostatnio lawinowo i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się.

W ostatnim roku firmy wdrożyły wiele sieci Ethernet, które wspierają nowe standardy, przede wszystkim takie jak IEEE 802.3cu (połączenia bazujące na światłowodach jednomodowych) oraz IEEE P802.3ck (100G, 200G i 400G). Warto też wspomnieć o nowym standardzie IEEE P802.3ct. Są to połączenia Ethernet 100G bacujące na technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), które mogą mieć długość dochodzącą do 80 kilometrów.

Jeśli chodzi o sieci korporacyjne i kampusowe, Ethernet Alliance donosi, że każdego roku w środowiskach tego typu pojawia się ponad miliard nowych instalacji Ethernet. W większość przypadków warstwy dostępowe takich instalacji bazują na standardzie BASE-T i światłowodach wielomodowych (MMF; Multi-Mode Fiber) i jednomodowych (SMF; Single-Mode Fiber).

Mapa drogowa zwraca uwagę na fakt, że rosnące potrzeby na przepustowość potrzeby punktów dostępowych Wi-Fi kolejnej generacji i urządzeń klienckich klasy korporacyjnej napędzają zmiany technologiczne, porty BASE-T (miedz) będą przechodzić stopniowo z technologii 1000BASE-T na technologie 2.5G/5G/10G BASE-T, a porty optyczne z technologii 10G/40G na technologie 25/100G.

Ethernet Alliance zwraca również uwagę na poprawę sytuacji w tak ważnym obszarze, jak kompatybilność urządzeń Ethernet produkowanych przez różnych dostawców tego rodzaju sprzętu. Dotyczy to wszystkich rodzajów urządzeń, od 50G do 800G. Możliwość współdziałania ze sobą w bardzo szerokim zakresie starszych systemów i nowych technologii wzmacnia tak ważną cechę technologii Etherent, jak elastyczność. To właśnie między innymi dlatego wszystko wskazuje na to, że Ethernet będzie dalej jedną z wiodących technologii napędzających cały rynek sieciowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200