W górę WLAN

Popularność bezprzewodowych sieci LAN nieprzerwanie wzrasta i stanowi jeden z jaśniejszych punktów na całym rynku IT. Takie są wnioski z ostatniego raportu firmy analitycznej Synergy Research Group.

W drugim kwartale tego roku sprzedaż urządzeń dla sieci bezprzewodowych wzrosła o 18 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału oraz o 33 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2002. Rynek oszacowano na poziomie 563,5 mln. dolarów. Na tak dobrą kondycję na rynku miało wpływ wprowadzenie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11g oraz tych z symbolem WPA (Wi-Fi Protected Access), oznaczającym spełnianie wyższych kryteriów bezpieczeństwa. Przewidywana wartość rynku urządzeń dla sieci bezprzewodowych za cały rok 2003 to 2,3 mld. dolarów, co oznacza 21- procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Rynek domowych urządzeń WLAN jest za oceanem bardzo dynamiczny. W drugim kwartale 2001 roku urządzenia domowe stanowiły 36 proc. rynku a na koniec drugiego kwartału 2003 już 63 proc. Rynek domowy zdominowała tam firma Linksys z 39- procentowym udziałem. Światowym liderem na rynku korporacyjnym jest Cisco z blisko 40 proc. udziałem.

Zobacz również:

Analitycy z Synergy przyjrzeli się również segmentowi telefonów WLAN. Pomysł na przesyłanie głosu przez sieć bezprzewodową jest wciąż dość świeży, ale firma spodziewa się zwiększenia konkurencji również w tym segmencie. Póki co jest to jednak bardzo mały segment rynku. W roku 2004 sprzedane będą urządzenia za około 20 mln. dolarów a na rok 2007 przewidywana jest sprzedaż telefonów z około 30 mln. dolarów.