W gąszczu kablowych parametrów

Delay skew, czyli różnica opóźnień, to parametr określający różnicę opóźnienia transmisji między najszybszą a najwolniejszą parą w miedzianym kablu. Zwłaszcza przy dużych prędkościach transmisji sygnał nadawany wszystkimi parami kabla na odległym końcu może być niespójny. Odbiornik może nie dekodować poprawnie informacji przychodzącej wszystkimi czterema parami przewodnika. Delay skew jest wyrażany w nanosekundach, a jego wartość dla okablowania kategorii 5e wynosi 50 ns.

Ostatnim najważniejszym parametrem jest ACR (Attenuation to Crosstalk Ratio), czyli współczynnik tłumienności do przesłuchu wyrażany w decybelach. Jego wartość nie może być mniejsza niż 6,1 dB.

Warto wiedzieć

W normach określających wyższe kategorie systemów okablowania strukturalnego można spotkać parametr określany jako NEXT (Near End Crosstalk), czyli przesłuch zbliżny między dwiema parami skrętek w danym kablu. Miarą parametru NEXT, wyrażaną w decybelach, jest różnica mocy sygnału przesyłanego w parze zakłócającej i sygnału wytworzonego w parze zakłócanej. Parametr NEXT dla kategorii 5e wynosi 30,1 dB.

Występuje również tzw. PSNEXT (Power Sum NEXT), czyli przesłuch NEXT, skumulowany w jednej parze skrętek i odzwierciedlający wpływ na nią trzech pozostałych par. Parametr PSNEXT od NEXT odróżnia sposób pomiaru wartości tego parametru. Przesłuch zbliżny, mierzony metodą Power Sum, ma - według specjalistów - większą wartość niż przesłuch mierzony metodą tradycyjną (NEXT), gdyż lepiej oddaje cechy rzeczywistych przesłuchów w torze transmisyjnym. Dostępny jest też parametr PSFEXT (Power Sum FEXT), czyli przesłuch zdalny FEXT mierzony metodą Power Sum.

W stronę światła

Możliwości wyboru okablowania nie ograniczają się tylko do technologii miedzianej. W przypadku gdy niezbędne są duża przepustowość i całkowite uniezależnienie od zakłóceń pola elektromagnetycznego występujących w pobliżu niektórych rodzajów maszyn przemysłowych lepszym rozwiązaniem jest światłowód. Technologia światłowodowa daje również większe bezpieczeństwo przesyłanym informacjom. Światłowody charakteryzują się niewielkim zjawiskiem tłumienia. Jako wady światłowodu można wskazać jedynie wysoką cenę i potencjalne kłopoty związane z instalacją.

Podobnie jak okablowanie miedziane, włókna światłowodowe klasyfikowane są z uwzględnieniem stosownych norm. Ich wydajność, jakość i spektrum zastosowań są zależne od średnicy, szerokości pasma, stopnia tłumienia, rozpraszania (dyspersji), zakresu zmian współczynnika załamania oraz liczby prowadzonych modów, czyli charakterystycznych rozkładów pola elektromagnetycznego, wzbudzanego promieniowaniem zakresu optycznego w światłowodzie.

Podstawowy podział kabli światłowodowych jest zależny od liczby modów znajdujących się w kablu. Światłowód wielomodowy to taki, w którym może być transmitowanych wiele modów. Wadą takiego światłowodu jest duża tłumienność. W światłowodach jednomodowych znajduje się jedna monochromatyczna wiązka świetlna o stałej szybkości impulsu. Minimalizuje to dyspersję transmitowanego sygnału i zwiększa długość toru światłowodowego bez potrzeby wzmacniania sygnału. Z kolei wadą światłowodów jednomodowych jest wysoki koszt urządzeń aktywnych.

Raczej komplet

Specjaliści zalecają stosowanie kompletnych systemów okablowania. Drobne oszczędności wynikające z zakupu poszczególnych elementów okablowania od różnych producentów mogą okazać się nieważne w obliczu faktu, że system nie będzie funkcjonował prawidłowo. Dotyczy to systemów należących do kategorii wyższych niż 5. W tych kategoriach, w niektórych elementach systemów, m.in. złączach czy panelach, znajdują się elementy aktywne, np. kondensatory. Właśnie niedopasowanie poszczególnych elementów systemu z tymi częściami aktywnymi może zadecydować o nieprawidłowościach w jego działaniu.

{{r:cw:2}


TOP 200