W ciągu ostatnich 3 lat ceny dysków SSD spadły ponad 3-krotnie

Systematycznie spadające ceny dysków półprzewodnikowych osiągnęły ostatnio poziom ok. 1 USD za gigabajt pamięci co, według wielu specjalistów, oznacza pokonanie "magicznej" bariery hamującej masową popularyzację SSD.

Według firmy analitycznej IHS iSupply monitorującej m.in. rynek pamięci masowych, od początku 2010 roku średni spadek cen SSD był 3-krotny. Choć zmiany cen były różne zależnie od analizowanego okresu, np. w II kw. 2012 spadły aż o 20%, a w drugiej połowie roku tylko o 10%, ale w sumie można obecnie kupić dyski SSD kosztujące 80-90 centów za gigabajt uważa Ryan Chien, analityk z IHS iSupply.

W ostatnich kilku latach przyczyniła się do tego nadprodukcja układów flash. Obecnie jednak nastąpiło względne zrównoważenie popytu i podaży pamięci półprzewodnikowych. Dlatego też należy oczekiwać stabilizacji cen i zahamowania tendencji do ich szybkiego spadku.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Podobne dane prezentuje firma Dynamite Data zajmująca się analizami transakcji na rynku według której średnie ceny dysków SSD spadły w 2012 roku o 23%.

Polecamy Dyski SSD : Naukowcy wróżą im koniec w 2024 roku

Przez ostatnie 3 lata Dynamite Data monitorowała ceny ponad 600 modeli dysków SSD oferowanych przez kilkaset sklepów internetowych. Według analityków tej firmy bariera 1 USD/gigabajt została złamana już w sierpniu 2012 r., choć pierwsze modele dysków w takiej cenie pojawiły się już w kwietniu ub. roku.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika jednak, że po tym szybkim spadku cen nastąpi ich stabilizacja. Kristopher Kubicki z Dynamite Data sądzi, że w najbliższych latach należy oczekiwać przede wszystkim wzrostu pojemności pojedynczych modeli SSD, a nie zmniejszania ich ceny.

Podobne dane prezentuje firma DRAMeXchange - spadek cen SSD o 24% w ostatnim roku. Jessica Chang, analityk z DRAMeXchange zwraca jednocześnie uwagę, że ceny klasycznych dysków mechanicznych, które po powodziach w Tajlandii w 2011 roku wzrosły średnio o 47% wciąż pozostają na podobnym poziomie. Mimo to modele SSD o dużej pojemności 300-600 GB są wciąż przynajmniej 9-krotnie droższe od typowego dysku klasycznego o pojemności 500 GB.

Dlatego też, przynajmniej na rynku wtórnym związanym z upgradem sprzętu, dyski SSD wciąż pozostają rozwiązaniem niszowym, które nie może konkurować ze standardowymi pamięciami DRAM lub dyskami magnetycznymi.

Polecamy SSD: stan obecny i przyszłość

Warto jednak zwrócić uwagę na pomysły zbliżenia tych technologii, takie jak oferowane przez Seagate i Toshibę dyski hybrydowe lub najnowsze specyfikacje ultrabooków Intela, których architektura przewiduje instalację dwóch złączy dla pamięci masowej - jednego dla klasycznych dysków i drugiego dla opcjonalnej pamięci SSD.

Według Jessici Chang, jeśli chodzi o producentów konsumenckich modeli SSD, to Intel i Samsung wciąż utrzymują czołowe pozycje wyprzedzając OCZ, Micron i Kingston. Natomiast największymi dostawcami pamięci SSD dla producentów sprzętu są Samsung, Toshiba, Intel, Micron i Sandisk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200