W ciągu 6 lat rynek obliczeń kwantowych osiągnie wartość 8,6 mld USD

IDC prognozuje, że światowy rynek obliczeń kwantowych wzrośnie do 8,6 mld USD w 2027 r. To przeszło 16-krotny wzrost, który mają napędzić przełomy technologiczne i platformy do obliczeń kwantowych w modelu aaS. W ciągu następnej dekady ma nastąpić zmierzch klasycznych obliczeń.

W ciągu 6 lat rynek obliczeń kwantowych osiągnie wartość 8,6 mld USD

Wnętrze komputera kwantowego. IBM Research /CC BY-ND 2.0.

W poniedziałek International Data Corporation (IDC) opublikowała pierwszą prognozę dla światowego rynku obliczeń kwantowych, przewidując wzrost wydatków klientów na obliczenia kwantowe z 412 milionów dolarów w 2020 roku do 8,6 miliarda dolarów w 2027 roku. Stanowi to 6-letnią złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) w wysokości 50,9% w okresie 2021-2027. Prognoza obejmuje rdzeń obliczeń kwantowych jako usługę, jak również usługi umożliwiające i przyległe obliczenia kwantowe jako usługę.

Według IDC, że główne przełomy w technologii obliczeń kwantowych, dojrzewający rynek infrastruktury i platformy do obliczeń kwantowych jako usługi, a także wzrost intensywnych obciążeń obliczeniowych odpowiednich dla technologii kwantowej będą napędzać większość wzrostu rynku w okresie objętym prognozą.

Zobacz również:

  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT
  • NASK przetestuje nową polską technologię kwantową

IDC przewiduje również, że inwestycje na rynku obliczeń kwantowych będą rosły z 6-letnim CAGR (2021-2027) wynoszącym 11,3% i osiągną prawie 16,4 miliarda USD do końca 2027 roku. Prognoza objęła inwestycje dokonywane przez instytucje publiczne i prywatne, wydatki rządowe na całym świecie, wewnętrzne alokacje (wydatki na badania i rozwój) od dostawców technologii i usług oraz finansowanie zewnętrzne od inwestorów venture capital i firm private equity.

Jak w przypadku każdej przełomowej technologii ostatnich kilku dekad, branża wyłoży miliardy dolarów na upowszechnienie technologii i przygotowanie jej do masowego przyjęcia. Najbliższym porównaniem jest klasyczna informatyka, czyli technologia, którą informatyka kwantowa ma zamiar przełamać.

IDC przewiduje, że te inwestycje spowodują zastąpienie obecnych ograniczonych możliwości obliczeń kwantowych przez nową generację rozwiązań obliczeń kwantowych, co doprowadzi do rozwoju nowych przypadków użycia i segmentów rynku. W rezultacie, rynek obliczeń kwantowych odnotuje gwałtowny wzrost wydatków klientów pod koniec okresu prognozy. Rok 2021 ma być kluczowy dla branży obliczeń kwantowych. Producenci opublikowali mapy drogowe dla obliczeń kwantowych, kładąc nacisk na metody poprawy skalowania kubitów i korekcji błędów, szukali nowych możliwości finansowania poprzez wejście na giełdę lub współpracę z podmiotami rządowymi, edukacyjnymi lub prywatnymi, lub też połączyli się w oczekiwaniu na zaoferowanie bardziej kompleksowego podejścia. W przypadku większości sprzedawców, podejścia te obejmowały dalszy rozwój ekosystemu kwantowego. Tendencja ta będzie się utrzymywać w 2022 roku i później, ponieważ dostawcy rozwiązań kwantowych dążą do uzyskania przewagi kwantowej, a przedsiębiorstwa szukają przewagi konkurencyjnej przy użyciu obecnych i pojawiających się technologii kwantowych.

„W przypadku wielu krytycznych problemów, obliczenia klasyczne wyczerpią się w ciągu następnej dekady i będziemy świadkami przejęcia przez obliczenia kwantowe roli następnej generacji obliczeń wymagających dużej wydajności”, ocenia Peter Rutten, szef globalnego działu badań nad obliczeniami wymagającymi dużej wydajności w IDC.

Raport IDC, Worldwide Quantum Computing Forecast, 2020-2027: An Imminent Disruption for the Next Decade (IDC #US48372921), przedstawia światową prognozę rynku dla złożonego widoku wydatków klientów na obliczenia kwantowe (sprzęt, oprogramowanie, chmura i inne usługi) na lata 2021-2027. Raport zawiera również przegląd rynku, w tym trendów w inwestycjach związanych z obliczeniami kwantowymi, a także czynników i wyzwań dla dostawców usług w zakresie obliczeń kwantowych i usług w chmurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200