W branży telekomunikacyjnej nadal nie najlepiej

Nowy raport Dell'Oro Group mówi o tendencjach na światowych rynkach długodystansowego transportu optycznego i wielousługowych sieci SONET/SDH.

Zdaniem analityków dochody ze sprzedaży wyposażenia dla długodystansowych sieci optycznych raptownie się kurczą, natomiast nieznacznie wzrasta sprzedaż sprzętu SONET/SDH, oferującego większe możliwości zarządzania pasmem od tradycyjnych multiplekserów add-drop. Dochody na rynku transportu optycznego spadły w drugim kwartale tego roku o 19 proc. w stosunku do pierwszego kwartału i wyniosły 1,9 mld USD. Dochody ze sprzedaży wielousługowych systemów SONET/SDH wyniosły w tym czasie 336 mln USD i wzrosły w stosunku do I kw. o 2 proc.

Na rynku długodystansowego transportu optycznego przewodzi firma Nortel, pomimo spadku dochodów o 4 proc. (w stosunku do I kw.). Na drugim miejscu jest Alcatel, którego dochody wzrosły o 6 proc. Lucent, który jest trzeci, zanotował dramatyczny spadek dochodów na tym rynku – o ponad 25 proc.

Zobacz również:

  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Dla branży długodystansowych sieci optycznych drugi kwartał tego roku to kolejny odcinek smutnej serii. Co kwartał rynek kurczy się coraz bardziej, a spadająca krzywa zostawia w tyle szczyt 6,2 mld USD, osiągnięty w IV kw. 2000 r. Zdaniem specjalistów z Dell'Oro Group spadek o 69 proc. w ostatnich sześciu kwartałach wynika ze słabego zainteresowania sprzętem u operatorów telekomunikacyjnych, którzy, po znacznym przeszacowaniu budżetów w ciągu ostatnich kilku lat, zdecydowanie je teraz ograniczają. Malejące zainteresowanie klientów oraz słabe wyniki finansowe operatorów to kolejne przyczyny mniejszych wydatków telekomów.

Pewnym pocieszeniem jest niewielki wzrost sprzedaży w segmencie wielousługowego sprzętu SONET/SDH. Urządzenia te to przede wszystkim wysokowydajne multipleksery add-drop, mające zdolność do zarządzania wieloma pierścieniami SONET.

Dell'Oro twierdzi, że zainteresowanie usługami przesyłania danych w środowisku korporacyjnym pociąga za sobą zainteresowanie wielousługowymi urządzeniami SONET/SDH, znacznie lepiej spełniającymi swe zadania niż multipleksery poprzedniej generacji.

Trzej producenci dzielą się tym rynkiem niemal po równo – dochody każdego z nich są bliskie jednej czwartej wszystkich wpływów ze sprzedaży sprzętu SONET/SDH. Przewodzi Alcatel – 28 proc., za nim jest Nortel – 25 proc., a na trzecim miejscu - Cisco z 22 proc. Pozostałą część dzieli między siebie więcej firm, z których największe dochody (8 proc.) ma Lightscape Networks, dział firmy ECI Telecom.

Chociaż dochody operatorów telekomunikacyjnych i producentów sprzętu telekomunikacyjnego maleją, to wcale nie maleje wykorzystanie Internetu przez użytkowników indywidualnych i korporacyjnych (chociaż jest ono – zdaniem specjalistów –nie tak duże jak się tego spodziewano). Na przykład London Internet Exchange (LINX), największy europejski węzeł internetowy, zanotował niedawno przepływ danych w szkielecie na poziomie 12 Gb/s – trzy razy większym od zmierzonego wiosną tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200