W Ukrainie rośnie liczba osób korzystających z usługi Starlink

Elon Musk informuje, że z usługi łączności satelitarnej przez satelity Starlink korzysta obecnie każdego dnia ok. 150 tys. ukraińskich internautów.

Z kolei Mychajło Fiodorow (wicepremier Ukrainy) zamieścił w ostatnich dniach na Twitterze wpis w którym czytamy, że dzięki satelitom Starlink obywatele Ukrainy mogą obecnie korzystać z Internetu również na tych obszarach, na których trwają działania wojenne.

Jak dotąd żadna ze stron (to znaczy zarówno firma SpaceX, jak i rząd ukraiński) nie podała oficjalnie, ile terminali funkcjonuje obecnie na Ukrainie i korzysta regularnie z usług krążących wokół Ziemi satelitów. Jednak analitycy szacują, że jest ich co najmniej 5 tysięcy, z czego połowa dotarła na Ukrainę w ostatnich czterech tygodniach. Drugie pięć tysięcy ma już znajdować się na Ukrainie i czekać na rozpakowanie, rozesłanie do miejsc przeznaczenia i zainstalowanie i uruchomienie.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Z technologii passkey mogą już korzystać użytkownicy usługi TikTok i urządzeń iOS

Warto przypomnieć, że rząd Ukrainy poprosił pierwszy raz firmę SpaceX o to, aby dostarczyła mu terminale satelitarne pod koniec lutego, a więc nieco ponad dwa miesiące temu. Natomiast pierwsi ukraiński użytkownicy tej usługi zaczęli nawiązywać łączność z satelitami Starlink w połowie marca i obecnie z każdym dniem jest ich coraz więcej. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce terminali takich może być znacznie ponad dziesięć tysięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200