W UE praca czeka na 11 mln specjalistów IT

W Unii Europejskiej pracuje około 9 mln specjalistów IT. Zgodnie z danymi raportu DESI (Digital Economy and Society Index) 2022 Human Capital, to o 11 mln mniej niż cel postawiony przez UE do końca 2030 roku. Największe braki dotyczą cyberbezpieczeństwa oraz analizy danych.

W UE praca czeka na 11 mln specjalistów IT

Fot. Visual Tag Mx/Pexels

DESI 2022 Human Capital wskazuje, że Niemcy, Francja i Włochy zatrudniają łącznie ponad 40% wszystkich specjalistów IT pracujących w państwach unijnych. Na Niemcy przypada 2 mln etatów technologicznych (22,5% całej UE), Francja zatrudnia 1,2 mln pracowników (13,9%), a we Włoszech pracuje 0,8 mln osób (9,5%) zajmujących się IT. Z danych Eurostatu wynika, że na Polskę przypada 585,7 tys. pracowników aktywnych w sektorze nowych technologii (w tym niecałe 91 tys. kobiet).

W raporcie DESI poruszono ważną kwestię ponadprzeciętnych umiejętności cyfrowych części unijnego społeczeństwa. Wskaźnik ten mówi o tym, że co 4. obywatel Unii Europejskiej posiada umiejętności technologiczne, które pozwalają na sprawne poruszanie się po współczesnym rynku pracy i łatwiejsze adaptowanie nowoczesnych rozwiązań w biznesie.

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Do 2030 roku założono, że Unia powinna obsadzać łącznie 20 mln stanowisk pracy w sektorze cyfrowych technologii, co stanowić ma około 10% wszystkich zatrudnionych. Raport Digital Economy and Society Index 2022 Human Capital podkreśla, że problemem są nie tylko niedobory osób zatrudnionych w IT, ale dysproporcje jeśli chodzi o płeć pracujących w branży technologicznej – 4 na 5 pracowników to mężczyźni. W tej kwestii Unia również stawia sobie ambitne cele konwergencji, by zapewnić równość na polu obsadzania stanowisk technologicznych przez kobiety w takim samym stopniu jak przez mężczyzn.

„Tegoroczna edycja raportu DESI Human Capital nie pozostawia złudzeń, że przed nami duże wyzwanie związane z podniesieniem poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Na szczególną uwagę zasługują jednak wskaźniki związane z niedoborami specjalistów IT. Chodzi głównie o wyszkolony i poszerzający swoje kwalifikacje personel małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz sektora publicznego. Do realizacji unijnego celu 20 mln pracowników zatrudnionych w IT do 2030 roku jeszcze daleka droga. Na ten moment niedobór specjalistów technologii cyfrowych szacuje się na około 11 mln osób we wszystkich państwach członkowskich. Tylko aktywna polityka promująca techniczne kierunki studiów oraz wygodny dostęp do kursów i szkoleń wspierających przekwalifikowanie pomoże w wypełnieniu luki w kadrach IT” - podkreśla Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200