W Rosji powstaje komputerowa mapa Polski

Rosyjska firma "Sojuzkarta" zajmująca się tworzeniem map elektronicznych poszukuje w Polsce firm software'owych, chętnych do współpracy przy tworzeniu komputerowego atlasu samochodowego naszego kraju oraz "dyskietkowych" wersji planów polskich miast. O tym, co mogłyby zawierać takie mapy i dlaczego potrzebna jest pomoc polskich programistów pisze nasz moskiewski korespondent.

Rosyjska firma "Sojuzkarta" zajmująca się tworzeniem map elektronicznych poszukuje w Polsce firm software'owych, chętnych do współpracy przy tworzeniu komputerowego atlasu samochodowego naszego kraju oraz "dyskietkowych" wersji planów polskich miast. O tym, co mogłyby zawierać takie mapy i dlaczego potrzebna jest pomoc polskich programistów pisze nasz moskiewski korespondent.

Konwersja rosyjskiego przemysłu obronnego otworzyła nowe możliwości przed utajnioną do niedawna firmą "Sojuzkarta". Na podstawie zdjęć satelitarnych ze szpiegowskich sputników tworzy ona elektroniczne mapy, obejmujące praktycznie cały świat. Nie brakuje również mapy Polski. Korespondent CW widziała na własne oczy komputerową projekcję obszarów od Bugu do Wisły.

Na twardych dyskach firmy zapisane są już gotowe plany takich miast jak: Moskwa, Kijów, Leningrad i Mińsk oraz mapy Rosji, Ukrainy, Białorusi i obwodu kijowskiego. W zaawansowanym stadium jest mapa Polski, będąca dotąd podstawą ruchu rosyjskich jednostek, stacjonujących jeszcze do niedawna w naszym kraju. Elektroniczne plany miast, powstające na podstawie rosyjskich zdjęć satelitarnych, są na tyle szczegółowe, iż widać na nich poszczególne domy!!

W "Sojuzkarcie" powstał też elektroniczny atlas Rosji - swoiste kompendium wiedzy o tym kraju, zawierające najnowsze dane gospodarcze, pochodzące z lat 1991-1992. Redakcja dysponuje demonstracyjną wersją tego atlasu.

Przygotowywane przez rosyjską firmę mapy można wykorzystywać do nawigacji powietrznej, naziemnej i kosmicznej. Po podłączeniu do komputera, np. w samochodzie, zewnętrznego sensora - niewielkiego urządzenia emitującego i odbierającego sygnały satelitarne, możliwe jest obserwowanie na elektronicznej mapie przemieszczania się obiektu (np. samochodu) po danym obszarze w realnym czasie. Elektroniczne mapy "Sojuzkarty" znajdują również zastosowanie w zarządzaniu. Można na nich opisać sieć gazową, wodociągową czy elektryczną danego obszaru.

Najciekawsze są jednak nie obecne opracowania, powstające z reguły na zamówienie rosyjskiego przemysłu i resortów siłowych, lecz planowane i realizowane już własnym sumptem pomysły "Sojuzkarty". W końcowym stadium opracowania znajduje się "dyskietkowy" plan Moskwy, za pomocą którego można nie tylko określić położenie określonych obiektów, lecz również wykreślić trasę drogowego połączenia między dwoma punktami. W pierwszej kolejności mapy te znajdą zastosowanie w moskiewskich hotelach i zastąpią tradycyjną "informację lokalną". W przyszłym roku gotowy będzie funkcjonujący na podobnej zasadzie samochodowy atlas Rosji.

I właśnie dla przygotowania podobnych komputerowych map Polski, Warszawy i innych miast "Sojuzkarta" poszukuje partnerów w Polsce. Chodzi zarówno o pomoc w przygotowaniu planów i atlasu samochodowego naszego kraju, jak i dystrybucję gotowych produktów w Polsce i poza jej granicami. Druku podręczników, kopiowania dyskietek, banderolowania całych pakietów gotowa jest podjąć się jedyna w Federacji Rosyjskiej specjalistyczna drukarnia w Kazaniu. Właśnie tam przygotowywane są do dystrybucji rosyjskie wersje niektórych zachodnich programów.

Firma "Sojuzkarta" gotowa jest również świadczyć usługi. Na zamówienie może przygotować elektroniczną mapę dowolnego regionu i dostarczyć klientowi wraz z instrukcją użytkowania w języku, zamówionym przez klienta. Na prośbę zamawiającego firma dostarcza też oprogramowanie pozwalające na wyświetlenie tradycyjnego, kartograficznego obrazu na ekranie monitora.

P.S. Polskie firmy, zainteresowane współpracą z "Sojuzkartą", prosimy o kontakt z moskiewskim korespondentem CW, tel. 0-07095-135-77-70 - Redakcja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200