W Polsce ruszyła nowa platforma rekrutacyjna IT

Nosi nazwę Huntly.ai i ma wspomóc rekrutację do działów IT należących do firm technologicznych mających swoją siedzibę w Europie Zachodniej oraz w USA.

Grafika: Christina-Morillo/freerangestock

Huntly ma swoją siedzibę w Kalifornii i zostało stworzone przez grupę programistów Meta i rekruterów IT, którzy od lat są zawodowo związani z tą branżą. Firma działa zgodnie z prostą zasadzie, że każdy rekruter IT może zarekomendować kandydata na ogłaszane stanowiska przesyłając jego CV. Następnie kandydat jest weryfikowany przez pracodawcę i jeśli przejdzie pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną, to zostaje zatrudniony, a rekruter otrzymuje bonus. Wynosi on połowę miesięcznego wynagrodzenia kandydata.

Większość ofert pracy na Huntly dotyczy kadry kierowniczej, co wiąże się z wysokimi wynagrodzeniami i ciekawymi projektami. Na przykład niektóre oferty pracy obecnie wystawione na platformie obejmują takie stanowiska, jak inżynier DevOps, programista Blockchain, kierownik oddziału, inżynier chmury, czy inżynier TechOps.

Zobacz również:

  • Startup Elona Muska pozyskał od inwestorów 6 mld dolarów

Bonus oferowany przez Huntly dla rekruterów IT jest jednym z największych na rynku i pozwala znacząco zwiększyć zarobki. Huntly jest również doskonałym narzędziem dla rekruterów IT do sprawdzenia swoich umiejętności w projektach rekrutacyjnych realizowanych dla amerykańskich i zachodnich firm technologicznych.

Na Huntly w tym momencie ogłaszają swoje oferty pracy takie firmy zajmujące się tworzeniem produktów technologicznych, jak Unifly, Paessler, ChromaWay, LivePerson i wiele innych. Zatrudnianie przez Huntly eliminuje dla nich potrzebę korzystania z agencji rekrutacyjnych, dzięki czemu proces rekrutacji jest nawet czterokrotnie tańszy w porównaniu do średnich cen na rynku.

Polska jest obok Rumunii pierwszym rynkiem, na którym działa Huntly, ale w planach jest ekspansja w kolejnych krajach w Europie Centralnej i Zachodniej. Platforma ma także zostać wkrótce rozbudowana o nowe funkcje bazujące na sztucznej inteligencji, które ułatwią i przyśpieszą wstępną weryfikację kandydatów.

Źródło: prsolutions.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200