W Polsce ruszył największy w Europie zakład produkujący elementy używane do produkcji akumulatorów

Belgijska firma Umicore uruchomiła w Polsce olbrzymią fabrykę produkującą materiały używane do produkcji katod instalowanych w bateriach samochodowych. Zakład znajduje się w Radzikowicach (niewielka miejscowość pod Nysą) i został wybudowany kosztem 660 mln euro.

Grafika: Umicore

Szacuje się, że wyprodukowane w tej gigafabryce – która zajmuje olbrzymi teren o powierzchni 23 hektarów - produkty mogą posłużyć do zbudowania w ciągu jednego roku nawet do 3 mln akumulatorów. Nowy zakład zatrudnia 230 osób i docelowo ma w nim pracować prawie 400 osób.

Do końca 2023 r. roczna zdolność produkcyjna tego giganta ma osiągnąć 20 GWh, a rok później dwa razy tyle. Firma twierdzi jednak, że może ona w każdej chwili zwiększyć swoją moc produkcją do ponad 200 GWh. Umicore zamierza do 2030 roku osiągnąć ogólnoświatową moc swoich zakładów do ponad 400 GWh.

Zobacz również:

  • Ważne trendy na 2024
  • Kanada zainwestuje w belgijską firmę Umicore do 1 mld dolarów kanadyjskich na budowę fabryki komponentów do akumulatorów
  • Nokia rozszerza produkcję w USA
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200