W Polsce powstała eksperymentalna, marsjańska baza

Polska wniesie znaczący wkład w podbój Kosmosu. Na południu Polski, w miejscowości Rzepiennik Biskupi (położonej w pobliżu Tarnowa), powstała eksperymentalna baza kosmiczna, w której naukowcy oraz przyszli astronauci będą prowadzić badania pozwalające w przyszłości budować podobne obiekty na Księżycu czy na Marsie.

Baza nosi nazwę M.A.R.S. (od słów Martian Modular Analog Research Station) i już 31. lipca odbędzie się premiera pierwszego testu noszącego nazwę Poland Mars Analogue Simulation 2017. Wtedy to jej próg przekroczy sześciu naukowców (po jednym woluntariuszu z takich krajów, jak Puerto Rico, Izrael, Hiszpania, Francja, US,A i Nigeria), którzy będą na niej przebywać przez dwa tygodnie. Będą oni prowadzić w tym czasie szereg eksperymentów mających udowodnić, że stacja została zbudowana prawidłowo i funkcjonuje prawidłowo.

Cały projekt odbywa się pod egidą i jest wspierany przez agendę ONZ (Space Exploration Project Group) oraz przez takie organizacje zajmujące się podbojem Kosmosy, jak The Mars Society, European Space Agency i European Space Foundation.

Zobacz również:

W budowie bazy (której głównym wykonawcą jest korporacja Freedomes) brała udział polska firma Verashape, (produkująca drukarki 3G) oraz grupa studentów z Politechniki Rzeszowskiej, która zaprojektowała marsjański łazik. Cały eksperyment będzie monitorowany przez grupę naukowców z 28 krajów, którzy będą w tym czasie przebywać w Toruniu.


TOP 200